Dwa ogniska ASF w Niemczech!

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-07-2021,13:35 Aktualizacja: 18-07-2021,13:38
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń został wykryty w dwóch stadach świń domowych w Niemczech. Federalne Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że podejrzenie ognisk potwierdził Instytut Friedricha Loefflera (FLI).

Ogniska ASF, jak donosi niemiecki portal Jagderleben, wybuchły w gospodarstwie ekologicznym utrzymującym 200 świń w powiecie Spree-Neisse i w małym konwencjonalnym gospodarstwie w powiecie Märkisch-Oderland utrzymującym 2 świnie.

Gospodarstwa, w których potwierdzono ogniska ASF, znajdowały się na terenie już istniejących obszarów występowania wirusa u dzików.

utrzymywanie świń na wybiegu, ASF, bioasekuracja, ryzyko infekcji, płot

ASF. Utrzymywanie świń na zewnątrz zwiększa ryzyko infekcji

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował opinię naukową dotyczącą ryzyka rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Raport dotyczy ferm, w których świnie są utrzymywane na świeżym powietrzu.   Raport...

Wirus ASF w gospodarstwie ekologicznym został wykryty u jednej martwej świni. Zgodnie z zaleceniami weterynaryjnymi całe stado liczące 200 sztuk zostanie zabite.

Zabite zostaną również dwie świnie znajdujące się w drugim ognisku ASF. Pozytywny wynik badania jednego zwierzęcia z tego gospodarstwa był znany już 15 lipca wieczorem.

W Märkisch-Oderland wokół ogniska utworzono dziesięciokilometrową strefę z zakazem przemieszczania świń.

Obecnie trwa dochodzenie jak doszło do infekcji. Jak podaje portal rbb24.de, przypuszczalnie przyczyną było utrzymywanie i karmienie świń na świeżym powietrzu.

Wokół gospodarstw tworzone są obecnie strefy ochronne.

ASF od ubiegłego roku występuje na terenie Niemiec u dzików. Jak podaje portal Jagderleben, do 16 lipca łącznie wyryto tam 1566 przypadków u tych zwierząt.

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu