Dostaniesz pieniądze za znalezienie martwego dzika

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
08-08-2017,12:50 Aktualizacja: 10-08-2017,8:17
A A A

Każdy, kto w lesie na terenie województwa lubelskiego znajdzie padłego dzika i powiadomi o tym powiatowego lekarza weterynarii, otrzyma 200 zł. Pieniądze mają pomóc w walce z afrykańskim pomorem świń.

Od kilku tygodni nie ma dnia, aby w północnej części województwa lubelskiego (powiat bialski) nie znaleziono padłego dzika. A to właśnie dziki odpowiadają za rozprzestrzenianie ASF na kolejne hodowle trzody chlewnej w regionie.

Skąd pieniądze na nagrody? 450 tys. zł na walkę z wirusem przeznaczy Sejmik Województwa Lubelskiego w ramach wsparcia rządowego programu wczesnego wykrywania zakażeń wirusem ASF. Porozumienie z samorządem wojewódzkim podpisało już 35 gmin.

dziki, trzoda chlewna, ASF, afrykańki pomór świń, wirus ASF w gospodarstwie

Rolnicy mają dość. Żądają odstrzału tysięcy dzików

Likwidacji populacji dzików domagają się rolnicy, samorząd rolniczy i terytorialny z województwa lubelskiego. Chodzi oczywiście o stawienie czoła rozprzestrzeniającemu się wirusowi afrykańskiego pomoru świń (ASF). Samorząd włączonej...
Jak wygląda cała procedura? - Rolnik, kiedy odnajdzie padłego dzika, zgłasza to do lekarza weterynarii. Musi podać lokalizację zwierzęcia. Następnie podpisuje oświadczenie, na którym lekarz weterynarii podpisuje, że taki dzik został odnaleziony. Później osoba z tym dokumentem kieruje się do urzędu gminy - mówi w rozmowie z Polskim Radiem Lublin wicemarszałek Grzegorz Kapusta.

Pieniądze będzie wypłacać urząd marszałkowski na podstawie informacji, wysłanych przez urząd gminy.

Chociaż większość samorządów cieszy się z faktu, że padłe i zapewne chore dziki będą szybciej lokalizowane, to pojawiają się również wątpliwości. - Każde działanie, które próbuje w jakikolwiek sposób eliminować skutki ASF-u, powinno być słuszne i wskazane, ale czy formuła w postaci rekompensaty za znalezionego dzika przyniesie znaczący efekt? Naprawdę mocno bym się nad tym zastanowił - podkreśla wójt gminy Konstantynów Romuald Murawski.

Czy 450 tys. zł wystarczy, aby odnaleźć wszystkie padłe dziki w regionie? - Spróbujemy. Czas pokaże, czy akcja spotka się z odzewem. Zawsze jest możliwe wyasygnowanie jeszcze pewnych środków - zaznacza Grzegorz Kapusta.

źródło: Polskie Radio Lublin

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA