Dalsze spadki cen tuczników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
26-10-2017,11:00 Aktualizacja: 26-10-2017,9:29
A A A
Tuczniki w Niemczech we wtorek 24 października potaniały aż o 7 centów, co z pewnością przełoży się na ceny w Polsce - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 
Rynek wieprzowiny w krajach Unii Europejskiej w ubiegłym tygodniu wykazywał zróżnicowanie. Ceny były stabilne w Niemczech, Holandii, Belgii i Austrii. 
 
Żywiec wieprzowy potaniał na południu i północy Europy. Spadek cen od 2 do 4 centów odnotowano we Francji, Danii, i Hiszpanii.
 
Tuczniki najbardziej potaniały na Półwyspie Iberyjskim, bo aż o 4 centy. Sezonowy spadek ceny w tym kraju wynika z konkurencji ze strony innych krajów unijnych. 
 
mięso wieprzowe, eksport, Chiny, UE

Unijny eksport wieprzowiny spada

Eksport mięsa wieprzowego z krajów Unii Europejskiej w sierpniu br. wyniósł 160 tys. ton. To o 11 proc. mniej jak przed rokiem. Z kolei w okresie od stycznia do sierpnia wyniósł 1,36 mln ton i był o 14 proc. mniejszy niż w...
Hiszpania pozostał dalej na czołówce listy cenowej wśród krajów produkujących najwięcej wieprzowiny w Europie, a zaraz za nią znalazła się Dania.
 
We wtorkowych notowaniach małej giełdy w Niemczech odnotowano spadek ceny aż o 7 centów. Sytuację nadpodaży żywca potwierdziło środowe notowanie (25 października), podczas którego ustalona cena na następny tydzień wyniosła 1,45 euro za kg (6,14 zł), co oznacza spadek o 5 centów w stosunku do poprzedniego tygodnia.
 
Rynek krajowy jest pod dużym wpływem niemieckich cen więc należy spodziewać się dalszej korekty ceny w dół. 
 
Nasz zachodni sąsiad posiada największy rynek wieprzowiny w Europie. To właśnie tam Polska eksportuje najwięcej wieprzowiny (15 proc.) oraz najwięcej stamtąd sprowadza (26 proc.) .
 
Niemcy są również największym źródłem importu świń rzeźnych do Polski, więc wszystkie zmiany na tamtym rynku wpływają na sytuację branży w Polsce.
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA