Ceny tuczników utrzymały się na poziomie sprzed tygodnia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
28-12-2017,10:40 Aktualizacja: 28-12-2017,11:10
A A A
Ceny żywca wieprzowego w Niemczech mimo krótszego tygodnia pozostały bez zmian. Producenci świń za kilogram wagi bitej ciepłej otrzymują 1,37 euro, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 5,74 zł.
 
Rynek tuczników w Europie w okresie przedświątecznym był pod presją sektora przetwórczego, a w poszczególnych krajach ceny spadały od 2 do 3 centów za kilogram wbc - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 
Podaż żywca była większa niż zapotrzebowanie przetwórstwa i handlu w wyniku czego ceny spadły. Wpływ na nie miał również krótszy tydzień i większa liczba dni bez uboju.
 
żywe świnie, wieprzowina, asf, eksport wieprzowiny

Eksport wieprzowiny z Polski na wschód. Jakie są aktualne przepisy?

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o możliwości eksportu na teren Rosji, Białorusi i Kazachstanu wieprzowiny i żywych świń z Polski. Nadal obowiązują nas pewne ograniczenia, choć część z nich została zniesiona. Świnie hodowlane...
Ceny tuczników w Hiszpanii i Danii po przedświątecznych korektach wyrównały się. Kraje te znalazły się na czele rankingu cenowego, a tuż za nimi uplasowała się Francja.
 
W Niemczech w bieżących notowaniach mimo krótszego tygodnia ubojowego cena pozostała na poziomie sprzed tygodnia i wyniosła 1,37 euro za kilogram wbc. Będzie ona obowiązywać do 3 stycznia 2018 roku.
 
W Polsce cena tuczników przed świętami spadła od 10 do 15 groszy. Obecnie podaż żywca nie jest duża więc do końca roku nie powinno być znaczących zmian cenowych.
 
W Stanach Zjednoczonych według danych USDA (Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych) na 1 grudnia pogłowie stada podstawowego macior wzrosło o 1 proc., a tuczników o 2 proc. do około 1,6 mln sztuk. Tak więc w skali tygodnia podaż tuczników wzrosła średnio o około 60 tys. sztuk. 
 
Na początku grudnia trzy duże ubojnie w USA rozpoczęły produkcję. Łączne tygodniowe ich zapotrzebowanie na tuczniki wynosi 125-170 tys. sztuk. W związku z tym producenci trzody chlewnej nie powinni mieć problemów z zagospodarowaniem zwiększonej podaży żywca.
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA