Ceny tuczników spadły, ponieważ brakuje impulsów sprzedażowych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
03-10-2022,11:30 Aktualizacja: 03-10-2022,11:24
A A A

Notowania tuczników w Niemczech na VEZG w 39. tygodniu 2022 r. spadły o 10 centów do 2,00 euro za kg klasy E. W przeliczeniu na polską walutę po kursie euro według NBP (4,8147), jest to 9,62 zł za kg wbc.

- Może to mieć złe następstwa dla wielu producentów świń, którzy nawet przy poprzedniej wyższej cenie nie wykazywali zysków z powodu znacznego wzrostu kosztów pasz i nośników energii - komentuje Aleksander Dargiewicz, prezes KZP-PTCH Polpig.

Ograniczenie pogłowia świń w wielu krajach unijnych póki co nie jest w stanie zahamować sezonowej presji podażowej żywca na ceny skupu. Eksport unijny do krajów trzecich dodatkowo utrudnia tę sytuację.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, Bartosz Czarniak

Tuczniki są tańsze, ale tylko chwilowo?

Cena świń na niemieckiej dużej giełdzie VEZG w notowaniach z 28 września odnotowała spadek. Zmalała ona o 10 centów do wartości 2 euro za kg wbc. W przeliczeniu na polską walutę po kursie euro według NBP (4,8147), jest to 9,62 zł za kg wbc....

- Brak impulsów sprzedażowych odzwierciedla mała niemiecka giełda, gdzie w ostatnich kilku notowaniach nie odnotowano żadnych transakcji. Jednocześnie niemieckie rzeźnie niechętne zdejmują nadwyżkę podaży, a niektóre z nich są zainteresowane zakupem świń z zagranicy, gdzie ceny są niższe - mówi Dargiewicz.

Spadek ceny skupu tuczników w Niemczech nie pozostał bez wpływu na krajowe notowania tych zwierząt.

Ubojnie w Polsce za tuczniki sprzedawane poubojowo w klasie E płacą obecnie średnio 9,30 zł za kg. Oznacza to spadek o 60 groszy tydzień do tygodnia.

Mniejszy popyt na wieprzowinę można wiązać z rosnącą inflacją i niepewnością związaną z dalszym rozwojem sytuacji rynkowej.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA