Ceny tuczników spadły, ponieważ brakuje impulsów sprzedażowych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
03-10-2022,11:30 Aktualizacja: 03-10-2022,11:24
A A A

Notowania tuczników w Niemczech na VEZG w 39. tygodniu 2022 r. spadły o 10 centów do 2,00 euro za kg klasy E. W przeliczeniu na polską walutę po kursie euro według NBP (4,8147), jest to 9,62 zł za kg wbc.

- Może to mieć złe następstwa dla wielu producentów świń, którzy nawet przy poprzedniej wyższej cenie nie wykazywali zysków z powodu znacznego wzrostu kosztów pasz i nośników energii - komentuje Aleksander Dargiewicz, prezes KZP-PTCH Polpig.

Ograniczenie pogłowia świń w wielu krajach unijnych póki co nie jest w stanie zahamować sezonowej presji podażowej żywca na ceny skupu. Eksport unijny do krajów trzecich dodatkowo utrudnia tę sytuację.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, Bartosz Czarniak

Tuczniki są tańsze, ale tylko chwilowo?

Cena świń na niemieckiej dużej giełdzie VEZG w notowaniach z 28 września odnotowała spadek. Zmalała ona o 10 centów do wartości 2 euro za kg wbc. W przeliczeniu na polską walutę po kursie euro według NBP (4,8147), jest to 9,62 zł za kg wbc....

- Brak impulsów sprzedażowych odzwierciedla mała niemiecka giełda, gdzie w ostatnich kilku notowaniach nie odnotowano żadnych transakcji. Jednocześnie niemieckie rzeźnie niechętne zdejmują nadwyżkę podaży, a niektóre z nich są zainteresowane zakupem świń z zagranicy, gdzie ceny są niższe - mówi Dargiewicz.

Spadek ceny skupu tuczników w Niemczech nie pozostał bez wpływu na krajowe notowania tych zwierząt.

Ubojnie w Polsce za tuczniki sprzedawane poubojowo w klasie E płacą obecnie średnio 9,30 zł za kg. Oznacza to spadek o 60 groszy tydzień do tygodnia.

Mniejszy popyt na wieprzowinę można wiązać z rosnącą inflacją i niepewnością związaną z dalszym rozwojem sytuacji rynkowej.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2022

Hoduj z głową bydło:

-Delikatne jersyki

-Zysk z mleka i z pierwiastek

-Odmiana ma znaczenie

-Dba o rozród i szybki postęp

-Niedoceniona słoma

 

PRENUMERATA