Ceny tuczników do końca roku nie wzrosną?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
16-12-2019,14:00 Aktualizacja: 16-12-2019,13:57
A A A
Rosnący eksport wieprzowiny do Chin oraz zbliżające się święta spowodowały wzrost ceny żywca wieprzowego do rekordowych poziomów. Notowania tuczników w Niemczech w ostatnich notowaniach utrzymały się na poziomie 2,03 euro za kilogram wabi bitej ciepłej (wbc).
 
Ceny tuczników w 49 tygodniu wzrosły od 2 do 3 centów za kg wbc w Belgii, Hiszpanii i Austrii, podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej (KZP-PTCH).
 
Notowania we Francji i Holandii pozostały na poziomie z poprzedniego tygodnia. Z kolei ceny w Danii spadły o 4 centy za kg wbc. 
 
Mimo to Duńczycy przewidują, że kolejny 2020 r. będzie dla nich optymistyczny. Kraj ten podpisał umowę z Chinami na dostawę wieprzowiny, więc nie obawia się spadku cen.
 
Goodvalley, zasady bioasekuracji, ASF, afrykański pomór świń, trzoda chlewna, padłe dziki, muchy, maty dezynfekcyjne

Bioasekuracja fermy czyli jak to się robi?

Dla każdej z ferm Goodvalley została stworzona ocena ryzyka oraz opracowane specjalistyczne zasady postępowania. Wszystkie obiekty są otoczone szczelnym nieuszkodzonym ogrodzeniem. Jego wysokość wynosi minimum 150 centymetrów. Jest ono...
W notowaniach z 12 grudnia cena w Danii utrzymała się na poziomie 13,30 koron duńskich (DKK), co w przeliczeniu na polską walutę daje 7,62 złotych.
 
W Niemczech wysoki popyt zbiegł się z większą podażą żywca w związku z okresem przedświątecznym. W dniu 11 grudnia cena na niemieckiej dużej giełdzie (VEZG) utrzymała się na poziomie 2,03 euro za kg wbc.
 
W przeliczeniu na polską walutę jest to około 8,70 złotych. Cena ta obowiązuje od 12 do 18 grudnia bieżącego roku.
 
Dzień wcześniej (1 grudnia) notowania tuczników na małej giełdzie w Niemczech spadły o 1 cent do wartości 2,08 euro, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 8,92 złote. 
 
Na aukcji, jak podaje portal warchlaki.com.pl, wystawiono 2506 tuczników w 17 partiach z czego sprzedano 3 partie i łącznie 520 zwierząt. 
 
Według ekspertów z KZP-PTCH dalsze wzrosty ceny tuczników w roku bieżącym są raczej mało prawdopodobne, pomimo wzrostu cen tusz wieprzowych. 
 
Dodają oni, że wzrosty cen wieprzowiny w sklepach będą pozytywnie oddziaływać na możliwości dalszego wzrostu cen tuczników w pierwszym kwartale 2020 roku. 
 
Jak poinformowały chińskie służby wieprzowina pochodząca ze Stanów zjednoczonych zostanie wyłączona z listy produktów objętych sankcjami celnymi. 
 
Jest to efekt dużego deficytu wieprzowiny na chińskim rynku, który sięga około 20 mln ton. 
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA