Ceny skupu tuczników pod coraz większą presją

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
07-07-2020,9:30 Aktualizacja: 07-07-2020,9:29
A A A
Tuczniki w Niemczech w pierwszym tygodniu lipca potaniały o 6 centów za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc). Jest to efekt pandemii koronawirusa, zamknięcia jednej z największych niemieckich ubojni i nadwyżki żywca wieprzowego na rynku. 
 
Zamknięcie zakładu Tönnies w Nadrenii Północnej-Westfalii zostało spowodowane wykryciem koronawirusa wśród personelu ubojni.
 
Jest to jedna z największych rzeźni w Niemczech. Wstrzymanie ubojów wywołało nadwyżkę żywca wieprzowego na lokalnym rynku, co przełożyło się na spadki cen.
 
wieprzowina z Holandii, zakaz importu mięsa wieprzowego, druga fala koronawirusa, Chiny, Holandia,

Wieprzowina z Holandii przyczyną drugiej fali koronawirusa w Chinach?

Mięso wieprzowe z Holandii przez jakiś czas nie trafi na stoły chińskich konsumentów. Jednak władze Państwa Środka nie podają jasnych powodów wprowadzenia zakazu importu holenderskiego mięsa wieprzowego.    Chiny wstrzymały...
Wydajność rzeźni sięga 100 tys. świń tygodniowo, co stanowi 14% tygodniowej produkcji krajowej.
 
Niektóre tuczarnie nie zostały opróżnione, a niepewność na rynku udzieliła się wielu producentom żywca jak i przetwórcom. 
 
Wzrost presji na cenę, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, znalazło odzwierciedlenie z notowaniach VEZG z 1 lipca 2020 r.
 
Cena tuczników w Niemczech spadła o 6 centów za kg (wbc) z wartości 1,66 euro do 1,60 euro. Tak więc niemiecka cena żywca wieprzowego w przeliczeniu na polską walutę wynosi około 7,14 złotych.
 
Na niemieckiej dużej giełdzie sprzedano 263,1 tys. świń o średniej masie 96,2 kg. Jest to o 14% więcej niż wyniosła sprzedaż na poprzedniej giełdzie. 
 
Notowania tuczników nie zmieniły się w Holandii, Francji i Austrii. Spadki odnotowano w Danii i Belgii, a wzrost cen dotyczył południa Europy, gdzie ściąga coraz więcej turystów.
 
W Polsce w ostatnim tygodniu cena tuczników obniżyła się o 25 groszy za kilogram wagi żywej.
 
Wstrzymanie dostaw wieprzowiny z Holandii do Chin wywołuje dodatkową presję cenową. Według danych Komisji Europejskiej w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2020 r. z Niderlandów do Chin trafiło 93,8 tys. ton wieprzowiny bez podrobów.
 
Zagospodarowanie tak dużej ilości mięsa na innych rynkach trzecich nie będzie łatwe. Znaczna część wieprzowiny pozostanie na rynku unijnym, co spowoduje dodatkowy spadek cen.
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA