Cena tuczników w Europie jest stabilna

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
27-09-2021,12:15 Aktualizacja: 27-09-2021,12:06
A A A
Rynek wieprzowiny w Unii Europejskiej stabilizuje się. Wyjątek stanowi Francja, Hiszpania, a także Polska, gdzie ceny w skupie tuczników w ciągu tygodnia spadły. 
 
Tuczniki we Francji i w Hiszpanii w ciągu tygodnia potaniały o 3 centy za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc). W pozostałych unijnych krajach nie odnotowano zmian cenowych, informuje Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
 
W Hiszpanii odczuwalna jest nadpodaż wieprzowiny, co wynika ze zmniejszenia eksportu do Chin. Dodatkowo na Półwyspie Iberyjskim odnotowano sezonowy wzrost podaży żywca wieprzowego. W efekcie kolejny tydzień z rzędu ceny w skupie tuczników spadły.
 
tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

Ceny tuczników w końcu wzrosną?

Cena tuczników w notowaniach dużej niemieckiej giełdy VEZG z 22 września, pozostała na poziomie 1,25 euro za kg wagi bitej ciepłej. "Na niemieckim rynku trzody chlewnej sprzedaż rozwija się w różny sposób, w zależności od...
W Niemczech w wyniku braku opłacalności zwiększa się liczba ubijanych loch. Niski popyt na żywiec wieprzowy oddziałuje na spadki cen w skupach. Niemcy borykają się również z wysokimi cenami pasz, co dodatkowo komplikuje całą sytuację. 
 
Zakłady przetwórcze przesuwają także terminy odbioru żywca wieprzowego, co powoduje przerastanie tuczników. W niektórych rzeźniach i przetwórniach brakuje personelu. Pracownicy w wielu przypadkach są objęci kwarantanną, która jest związana z Covid-19. 
 
W efekcie powstają przestoje w zakładach oraz problemy ze sprzedażą żywca zwłaszcza w północno-zachodnich i wschodnich Niemczech. Kilka niemieckich sieci handlowych rozpoczęło dodatkową kampanię reklamującą lokalną wieprzowinę.
 
Tamtejsi uczestnicy rynku  w najbliższym czasie spodziewają się stabilizacji cen żywca. W notowaniach dużej giełdy opublikowanych 22 września cena tuczników pozostała bez zmian na poziomie 1,25 euro za kg wbc, co daje około 5,74 zł.
 
Z kolei krajowa cena skupu żywca wieprzowego z tygodnia na tydzień spada. Zakłady przetwórcze tłumaczą się zapełnieniem magazynów mięsem wieprzowym. W minionym tygodniu cena spadła średnio o 5 groszy za kg wbc. 
 
Tak więc średnia cena za klasę E w Polsce wynosi 5,60 zł za kg. Wysokie koszty paszy wraz ze spadkiem cen w skupach trzody chlewnej pogarszają całą sytuację. 
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA