Cena tuczników mocno spadnie?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
24-03-2024,10:35 Aktualizacja: 24-03-2024,10:47
A A A

Hodowcy trzody chlewnej spodziewali się podwyżek cen przed świętami wielkanocnymi. Póki co jednak nie widać ruchów na niemieckiej giełdzie VEZG, która jest wyznacznikiem europejskich notowań tuczników.

Cena tuczników od 28 lutego wciąż wynosi 2,20 euro za kg wbc, co w przeliczeniu na złotówki daje 9,40-9,50 zł.

– Święta od kilku lat nie są już przesłanką do wzrostów stawek oferowanych za żywiec. Te, w moim przekonaniu, mogą nastąpić dopiero z początkiem sezonu grillowego i wraz z letnim wzrostem dobowych temperatur. Wówczas przyrosty tuczników są mniejsze i jednocześnie maleje ich rynkowa podaż – zauważa Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

VEZG 20 marca. Podaż i popyt na równi

Notowania tuczników na dużym parkiecie VEZG w Niemczech trzeci tydzień z rzędu nie uległy zmianie. Stawki oferowane przez zakłady mięsne pozostają na poziomie 2,20 euro. Cena tuczników w notowaniach z 20 marca utrzymała się na...

Według analityków z Credit Agricole, wchodzimy w okres spadających cen, którego apogeum ma przypaś na przełom 2024 i 2025 roku.

– Rzeczywiście prawdopodobne jest to, że jesienią i na przełomie roku możemy się spodziewać większej obniżki cen tuczników. Do tego momentu powinny one utrzymywać się na obecnym, bądź zbliżonym do niego poziomie – mówi Dargiewicz.

– To nie są dobre informacje zwłaszcza dla producentów tuczników w cyklu otwartym. Obecne ceny warchlaków, które sięgają 500 złotych za sztukę, wręcz przerażają, a widmo obniżek stawek skupu wyklucza praktycznie jakąkolwiek nadzieję na zarobek – komentuje Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS.

Cena tuczników w Polsce jest dodatkowo o około 20-40 groszy niższa niż w Niemczech i wynosi od 9,10 do 9,35 zł za kg wbc.

– Generalnie zakłady mięsne nie zmieniają swoich oficjalnych cenników, ale pośrednicy, którzy pracują dla tych samych zakładów, potrafią podnieś stawkę o nawet 10-15 groszy. Mając jednak na uwadze przewidywania specjalistów bankowych, już teraz powinniśmy się szykować do wejścia w świński dołek cenowy – komentuje Czarniak.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 


 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA