Bruksela przedłuża okres ochronny związany z PED

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-12-2014,12:50 Aktualizacja: 16-01-2015,13:20
A A A
Do 31 października 2015 roku Unia Europejska stosować będzie środki ochronne mające ochronić kraje Wspólnoty przed epidemiczną biegunką świń.
 
Pierwsze rozporządzenie w tej sprawie Komisja Europejska wydała w ubiegłym roku po doniesieniach o szybkim rozprzestrzenianiu się w Ameryce Północnej nowej koronawirusowej choroby jelitowej świń, wywołanej m.in. wirusem PED - przypomina Fammu/Fapa. 
 
Trzoda chlewna importowana do Wspólnoty z USA i Kanady musi być badana na obecność tego wirusa. Środki ochronne miały być stosowane do 12 stycznia 2015 r. 
 
Od momentu przyjęcia przepisu, sytuacja epidemiologiczna w państwach trzecich dotkniętych chorobą jelitową świń nie zmieniła się jednak pod względem ryzyka rozprzestrzeniania się wirusów. 
 
Według ekspertów z Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wirusy epidemicznej biegunki świń mogą być przenoszone przez zakażone zwierzęta, ich odchody, pasze i przedmioty zanieczyszczone odchodami. 
 
Po otrzymaniu tej opinii oraz w obliczu rozwoju sytuacji epidemiologicznej środki ochronne stosowane przez UE będą obowiązywały - po wydaniu kolejnego rozporządzenia - aż do 31 października 2015 r.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA