Bioasekuracja ASF. Porada od Cid Lines

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
21-05-2024,16:30 Aktualizacja: 23-05-2024,7:12
A A A

Pamiętajmy, że kluczem skutecznej dezynfekcji i bioasekuracji są dobrze umyte powierzchnie. Przygotowanie obiektów przed wprowadzaniem zwierząt stanowi niezwykle ważny element – mówi Klaudia Ciurkowska z Cid Lines.

Hodowcy i producenci trzody chlewnej zadają pytania i szukają pomocy w rozwiązywaniu swoich codziennych problemów.

Na pytania hodowców odpowiadają doradcy zajmujący się szeroko rozumianą obsługą tych zwierząt. Sugerują oni także produkty, które mogą pomóc w rozwiązaniu danego problemu.

Cykl "Okiem doradcy" to seria artykułów, która ukazuje się w magazynie "Hoduj z Głową Świnie".

ognisko asf, ASF u dzików, ognisko asf u dzików, dziki, wirus ASF, Inspekcja Weterynaryjna, martwe dziki, padłe dziki

Raport ASF. O połowę mniej ognisk u dzików niż w 2023 roku

Ogniska ASF u dzików wciąż wybuchają w 11 województwach, z czego najwięcej w zachodniopomorskim. Inspekcja Weterynaryjna naniosła na mapę kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń u dzików. Ich liczba wzrosła do 775. Liczba...

W każdym kolejnym wydaniu publikujemy pytania przysłane do naszej redakcji lub zadane w mediach społecznościowych.

W kolejnej odsłonie wybraliśmy pytanie, z którym zgłosił się do nas hodowca świń.

Jak mogę prawidłowo zabezpieczyć gospodarstwo przed wirusem ASF w kontekście odpowiedniej bioasekuracji i dezynfekcji? – pyta nasz czytelnik.

– Bioasekuracja fermy trzody chlewnej to szereg działań, które mają na celu zapobieganie przedostawaniu się patogenów do budynków inwentarskich oraz rozprzestrzenianiu się w ich wnętrzu – mówi Klaudia Ciurkowska, menedżer ds. kluczowych klientów Cid Lines.

Hodowca powinien zwrócić uwagę między innymi na ogrodzenie fermy, ograniczenie odwiedzin do minimum czy przestrzeganie zasady przerwy wynoszącej co najmniej 72 godziny od wizyty na innej fermie.

Wejście na jej teren osób z zewnątrz, ale również personelu pracującego na co dzień, czy lekarza weterynarii, może się odbywać tylko i wyłącznie po przejściu przez śluzę, gdzie koniecznie należy zmienić ubranie, wykąpać się, zdezynfekować ręce i buty.

ASF, obszar objęty ograniczeniami II, strefa niebieska, strefa różowa, ognisko ASF u dzików, Komisja Europejska, GLW

ASF. Zmiany w strefach nie wszędzie na korzyść hodowców

Główny lekarz weterynarii poinformował o zniesieniu kolejnych obszarów objętych ograniczeniami ASF. Niestety w części gmin zostały też wprowadzone większe obostrzenia. Zmiany w regionalizacji dotyczą zniesienia obszarów...

Zakupione loszki czy knury muszą przejść obowiązkową kwarantannę. Co istotne, personel fermy powinien mieć zakaz chowu zwierząt. Bardzo ważnym aspektem są środki transportu do ich przewozu, które muszą być umyte i zdezynfekowane.

Wybierając środek do dezynfekcji, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego skład oraz działanie bakterio-, grzybo- i wirusobójcze, w tym ASF.

Koniecznie należy sprawdzić, czy preparat jest zarejestrowany w Rejestrze Produktów Biobójczych. Informacja na ten temat jest ogólnodostępna.

– Firma Cid Lines an Ecolab Company w swojej ofercie posiada gamę środków dezynfekcyjnych, a jednym z nich jest Virocid, dezynfektant, który został przebadany na 110 patogenów, w tym wirusa ASF – podkreśla Klaudia Ciurkowska.

Kluczem skutecznej dezynfekcji są dobrze umyte powierzchnie. Przygotowanie obiektów przed wprowadzaniem zwierząt stanowi niezwykle ważny element.

– Szczególną troską należy objąć bioasekurację w trakcie cyklu produkcyjnego. Mam tutaj na myśli dezynfekcję butów i rąk pomiędzy sektorami, a także narzędzi oraz sprzętu – podkreśla Klaudia Ciurkowska.

Całą wypowiedź eksperta znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie" nr 2/2024. ZAPRENUMERUJ

 

 


 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA