Bezprawne blokowanie przemieszczania świń ze stref ASF?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
15-12-2020,13:35 Aktualizacja: 15-12-2020,11:01
A A A
Blokowanie przemieszczania świń ze stref ASF nadal ma miejsce. Problemy dotyczą głównie nowych obszarów objętych czerwoną i niebieską strefą, gdzie wirus wcześniej nie występował.
 
Rolnicy nadal skarżą się, że po ponad 6 latach walki z afrykańskim pomorem świń (ASF) w dalszym ciągu zdarza się, że powiatowi lekarze weterynarii blokują możliwość przemieszczenia świń.
 
Problem ten dotyczy zazwyczaj nowych obszarów objętych czerwoną i niebieską strefą ASF, gdzie wirus wcześniej nie występował - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
 
Lekarze wydając decyzje odmowne często opierają się na przeprowadzonej analizie ryzyka, która została wprowadzona Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia z dnia 2 lutego 2018 r. 
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, spadek cen tuczników w Polsce

Tuczniki w Polsce niemal o 40% tańsze niż przed rokiem

Cena żywca wieprzowego w Polsce w pierwszym tygodniu grudnia spadła o kolejne 2 gr za kg. Jednocześnie była ona o 13% niższa niż przed miesiącem i 38,5% niższa niż przed rokiem.   Żywiec wieprzowy W Polsce od kwietnia bieżącego roku tanieje....
Przedstawiciele ministerstwa  wyjaśniają, że odnosząc się do kwestii przemieszczania świń z obszaru objętego ograniczeniami (tzw. strefy czerwonej) i obszaru zagrożenia (tzw. strefy niebieskiej) należy zauważyć, że zgodnie z § 4 i 5 rozporządzenia z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, gospodarstwo musi spełniać określone wymagania, aby świnie mogły być przemieszczane poza obszar objęty ograniczeniami i zagrożenia. 
 
Należy podkreślić, że wymagania warunkujące dopuszczalność przemieszczenie tych zwierząt są określone w decyzji wykonawczej Komisji 2014/709/UE z dnia 9 października 2014 r. w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do ASF w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE (Dz. Urz. UE L 295 z 11.10.2014, str. 63, z późn. zm.), która została wdrożona w ww. rozporządzeniu. 
 
Dodatkowa ocena ryzyka jest przeprowadzana w przypadku wysyłki świń do natychmiastowego uboju w przypadku wywozu świń do rzeźni bez konieczności spełnienia wymogu zakazu wprowadzania świń do ocenianego gospodarstwa przez 30 dni przed przemieszczeniem zwierząt, zgodnie z § 4 ust 2b ww. rozporządzenia.
 
Eksperci z POLPIG podkreślają, że przy wydawaniu odmownych decyzji na przemieszczenie, powoływanie się powiatowego lekarza weterynarii na analizę ryzyka w przypadku przemieszczania świń spełniających warunki rozporządzenia jest błędną interpretacją przepisów i nie powinno mieć miejsca.
 
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA