Belgia oficjalnie wolna od ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
23-12-2020,10:10 Aktualizacja: 23-12-2020,10:10
A A A
Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) poinformowała, ze Belgia została krajem oficjalnie wolnym od afrykańskiego pomoru świń (ASF). Ostatni przypadek ASF potwierdzono tam ponad rok temu.  
 
Wirus ASF w Belgii pojawił się w populacji dzików we wrześniu 2018 r. Zdecydowane i konsekwentne działania doprowadziły do wyeliminowania choroby z populacji dzików. 
 
Zanim OIE oficjalnie uznało, że kraj ten jest wolny od ASF, Federalna Agencja ds. Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego musiała dostarczyć wszystkie niezbędne dane, które potwierdziły, że Belgia jest wolna od ASF przez ponad rok – informuje euromeatnews.com.
 
Belgia, ASF, afrykański pomór świń, asf u dzików, przypadki asf, ASF w Belgii, dziki, Czechy, hodowcy trzody chlewnej

ASF w Belgii zwalczony. Kolejny dobry przykład dla Polski

Belgijska Federalna Agencja ds. Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego (FASFC) uznała, że wszystkie restrykcje związane z występowaniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium tego kraju, muszą zostać cofnięte. Władze Belgii 27 października,...
Od początku epidemii, która rozpoczęła się we wrześniu 2018 r. Belgia podjęto różnorodne środki i działania. Wśród nich było ogrodzenie i zamykanie lasów, prowadzenie intensywnych poszukiwań padłych dzików oraz polowań. Dziki były również wyłapywane przy pomocy specjalnych pułapek.
 
Działania te spowodowały, że w ciągu roku nie wykryto żadnych nowych przypadków choroby w populacji dzików.
 
Łącznie pod kątem ASF przebadano tam 5422 zwierzęta, z których 833 otrzymało pozytywny wynik. Ostatni przypadek choroby potwierdzono u dzika znalezionego 11 sierpnia 2019 r.
 
Przez cały ten czas nie odnotowano żadnego ogniska choroby u trzody chlewnej. Jest to efekt wprowadzenia zaostrzonych zasad bioasekuracji. W Belgii każda chora świnia była badana pod kątem ASF, niezależnie od objawów. W sumie pobrano próby od 22 tys. świń. 
 
Belgia mimo odzyskania statusu wolnego od ASF nie zaprzestała monitorowania choroby. 
 
Publikacja OIE jest następstwem decyzji Komisji Europejskiej z 20 listopada 2020 r. o zniesieniu stref ASF, które powstały po wybuchu wirusa u dzików. Dzięki tej decyzji belgijska wieprzowina będzie ponownie dostępna na całym świecie.
 
  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA