Belgia liczy straty w związku z ASF-em

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
21-09-2018,11:00 Aktualizacja: 21-09-2018,11:27
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń, który wykryto u padłych dzików w Belgii spowodował, że na terenie ponad 60 tysięcy hektarów w powiecie Luksemburg obowiązuje zakaz wchodzenia do lasu i polowań.

Wirus, jak podaje TVP 1, mógł się tam dostać właśnie z osobami odwiedzającymi okolice Estelle.

Minister rolnictwa Belgii Denis Ducarme potwierdził wykrycie trzech nowych przypadków na obszarze chronionym w prowincji Luksemburg. W sumie ich liczba wzrosła więc do pięciu.

Na pomór w Belgii bardzo szybko zareagowały państwa, które importują wieprzowinę z tego kraju. Dziewięć z nich wprowadziło zakaz wwozu belgijskiego mięsa, a wśród nich Korea Południowa, Chiny, Białoruś oraz Japonia.

przypadek ASF, wirus ASF, afrykański pomór świń w Belgii, martwe dziki

ASF w sercu Europy. Sąsiedzi Belgii biją na alarm

Wirus afrykańskiego pomoru świń został wykryty w Belgii. Wstępne doniesienia mówiły o dwóch zakażonych dzikach. Portal Pig Progress podał jednak, że w oficjalnym raporcie który trafił do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt...

Hodowcy trzody chlewnej w Belgii swoją działalność opierają głównie na eksporcie. Stąd zakaz importu tamtejszej wieprzowiny wprowadzony przez dziewięć państw oznacza dla nich duże straty.

- Hodowcy są przerażeni a przemysł mięsny liczy straty. Granicę zamknęły Korea i Chiny czyli bardzo ważne dla nas rynki. Ceny wieprzowiny w najbliższych tygodniach na pewno zaczną spadać i to odbije się na portfelach rolników - tłumaczy Gwenaelle Martin z belgijskiej organizacji rolników FUGEA .

ASF w Belgii może wpłynąć na cały unijny rynek. Mamy doświadczenia z 2014 roku, kiedy to Rosja zamknęła się na wieprzowinę pochodzącą z krajów Wspólnoty.

ASF, który wybuchł na południu Belgii już przynosi straty hodowcom, ale nie tylko. Jak poinformowała TVP 1 aktywność turystów w tym rejonie tego kraju zmalała niemal do zera, a wielu z nich odwołuje wcześniejsze rezerwacje.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA