ASF we Włoszech. Są pierwsze restrykcje handlowe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
24-01-2022,14:05 Aktualizacja: 24-01-2022,13:27
A A A

Włoska organizacja rolników Confagricoltura informuje, że wskutek wybuch afrykańskiego pomoru świń u dzików niektóre kraje spoza Unii Europejskiej  zamknęły swoje granice dla tamtejszej wieprzowiny.

Import włoskiej wieprzowiny, jak podaje portal Pig Progress, wstrzymały póki co Chiny, Japonia i Tajwan. Z kolei sąsiadująca Szwajcaria nałożyła na niego pewne ograniczenia.

Włoski eksport wieprzowiny i wieprzowych produktów ubocznych do krajów spoza UE jest stosunkowo niewielki. Jak informuje Pig Progress, w 2020 r. spadł on do 142 tysięcy ton. Dla porównania w tym samym czasie Hiszpania eksportowała niemal 2 mln ton.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, ASF we Włoszech, niemiecka cena

ASF we Włoszech wpływa na krajowe ceny skupu tuczników?

Cena skupu tuczników w Niemczech w ubiegłym tygodniu pozostała bez zmian. W Polsce zostały one obniżone średnio o 10 groszy za kilogram, a dodatkowo wzrósł import wieprzowiny z krajów zachodnich.   Ceny skupu żywca...

Włochy sprzedały poza UE produkty wieprzowe o wartości około 700 mln euro, z czego 500 mln euro stanowiły produkty przetworzone, takie jak szynka parmeńska, Szynka Świętego Daniela oraz salami.

7 stycznia 2022 r. pozytywny wynik potwierdzono u martwego dzika znalezionego w Piemoncie w gminie Ovada w prowincji Alessandria.

Liczba dzików, u których potwierdzono pozytywny wynik badania w kierunku ASF w połowie stycznia wzrosła do 7.

Wcześniej we Włoszech choroba występowała tylko na Sardynii, gdzie w ostatnich latach obserwuje się stałą i wyraźną poprawę sytuacji epidemiologicznej.

Wirus wykryty w Piemoncie różni się genetycznie od tego krążącego na Sardynii i odpowiada temu, który jest stwierdzany u padłych dzików w Europie Wschodniej.

Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA