ASF wdarł się do kolejnych chlewni. Potwierdzono 16 i 17 ognisko choroby

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
10-07-2019,12:00 Aktualizacja: 10-07-2019,12:01
A A A
Główny lekarz weterynarii poinformował o wyznaczeniu 16 i 17 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce w 2019 r. Wirus zaatakował trzodę chlewną w dwóch gospodarstwach położonych w woj. lubelskim.
 
Ognisko ASF nr 16 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 8 świń, położonym w gminie Cyców w powiecie łęczyńskim w województwie lubelskim.
 
Gospodarstwo jest położone na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
 
ASF, ogniska, wirus, trzoda chlewna

Dwa ogniska ASF i niemal 1800 świń do utylizacji

Główny lekarz weterynarii poinformował dziś (8 lipca) o wystąpieniu 14 i 15 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Wirus zaatakował dwie fermy trzody chlewnej, w których łącznie utrzymywano 1773 świń.   Ogniska ASF nr...
Ognisko choroby nr 17 stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 9 świń, położonym w gminie Izbica w powiecie krasnostawskim w województwie lubelskim. 
 
Gospodarstwo to jest położone na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
 
Wirus ASF w obydwóch gospodarstwach został potwierdzony na podstawie wyników badań wykonanych 9 lipca w krajowym laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
 
Od początku roku główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu 1326 przypadków ASF u dzików oraz 17 ognisk u trzody chlewnej. 
 
W samym lipcu potwierdzono siedem nowych ognisk, które wystąpiły w woj. mazowieckim (2 ogniska), woj. warmińsko-mazurskim (3 ogniska) oraz woj. lubelskim (2 ogniska). Łącznie w lipcu do uśpienia i utylizacji trafiło 1928 świń.
 
Mapa ognisk i przypadków ASF w Polsce oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami znajdują się TUTAJ
 
  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA