ASF. Ważne terminy składania wniosków o wsparcie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
17-10-2017,14:20 Aktualizacja: 17-10-2017,14:22
A A A

Hodowcy i producenci trzody chlewnej z terenów występowania afrykańskiego pomoru świń mogą się ubiegać o różne formy wsparcia. Może to być refundacja wydatków na dezynfekcję, na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej oraz za rezygnację z produkcji.

Hodowcy tylko do dzisiaj tj. do 17 października, jak informuje TVP 1, mogą składać wnioski o zwrot połowy kosztów poniesionych na dezynfekcję gospodarstw oraz ochronę przed ASF w postaci zakupu mat, sprzętu do przeprowadzenia dezynfekcji, odzieży ochronnej czy zabezpieczenie budynków przed dostępem innych zwierząt.

ceny tuczników, tuczniki, trzoda chlewna, zakłady mięsne

Ceny tuczników pierwszy raz od czterech tygodni nie zmalały

Cena tuczników w Niemczech w przyszłym tygodniu będzie na tym samym poziomie co w obecnym. Tamtejsi hodowcy otrzymają więc 1,50 euro za kilogram w wadze poubojowej ciepłej tj. około 6,43 zł/kg. Tuczniki prawdopodobnie nie będą więc tańsze...

Refundacja części poniesionych kosztów na te cele przysługuje producentom, którzy w latach 2015-2018 co najmniej przez rok utrzymywali świnie na terenie kilkudziesięciu powiatów na terenie woj. podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

- Jeżeli chodzi o pomoc na refundacje kosztów rolnicy będą zobowiązani wykazać się dokumentami poświadczającymi zakup tego typu materiałów - mówił dla TVP 1 Mariusz Ciereszko z ARiMR.

Do 27 października ARiMR przyjmuje wnioski o przyznanie wsparcia na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej.

- Ważny nabór na inwestycje dla rolników, którzy chcą się zabezpieczyć przed potencjalnymi zagrożeniami np. na ogrodzenie gospodarstw na obszarach ASF-u - mówił dla TVP 1 Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa.

padłe świnie, trzoda chlewna, świnie, Kolonia Bukowice, lubelszczyzna

Świnie nie miały czym oddychać. Padło 500 sztuk

W jednej z chlewni w Kolonii Bukowice (gm. Leśna Podlaska) na Lubelszczyźnie doszło do awarii klimatyzacji. Prawie 500 sztuk świń padło, a kolejne 500 udało się uratować. Jak podają lokalne media, straż pożarna i ochotnicy pod nadzorem lekarza...

Producenci z terenów występowania ASF, którzy posiadają co najmniej 300 świń mogą ubiegać się o dofinansowanie na ogrodzenie chlewni lub nieckę dezynfekcyjną.

Maksymalny poziom wsparcia, jak informuje TVP 1, wynosi 100 tysięcy złotych. Nie może on przekroczyć 80 proc. kwalifikowanych kosztów.

Rolnicy, którzy świadomie podjęli decyzję o nie przystosowaniu swoich gospodarstw do wymogów bioasekuracji, zrezygnowali z hodowli świń co zgłosili do powiatowych lekarzy weterynarii, mogą się ubiegać o rekompensaty.

Przysługują one za nieprzerwane nieutrzymywanie świń do końca przyszłego roku. Aby je otrzymać hodowcy powinni złożyć wnioski do powiatowych biur ARiMR do 31 października.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA