ASF. Utrzymywanie świń na zewnątrz zwiększa ryzyko infekcji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
15-07-2021,13:45 Aktualizacja: 15-07-2021,10:58
A A A
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował opinię naukową dotyczącą ryzyka rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Raport dotyczy ferm, w których świnie są utrzymywane na świeżym powietrzu.
 
Raport przygotowany przez EFSA ocenił ryzyko rozprzestrzeniania się ASF na fermach świń, gdzie zwierzęta są utrzymywane na świeżym powietrzu. Eksperci zaproponowali również środki bezpieczeństwa biologicznego i środki kontroli dla ferm zewnętrznych na obszarach Unii Europejskiej dotkniętych przez ASF.
 
Jak wynika z przedstawionych danych utrzymywanie trzody chlewnej na zewnątrz jest powszechne na terenie Unii Europejskiej. Na szczeblu europejskim, jak podaje portal 3trzy3.pl, nie ma jednak przepisów dotyczących kategoryzacji takich gospodarstw, dlatego informacje są ograniczone, nieujednolicone i należy je interpretować ostrożnie.
 
wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

Ognisko ASF wybuchło w Małopolsce!

Ognisko afrykańskiego pomoru świń zostało potwierdzone w Małopolsce. Wirus dostał się do gospodarstwa, w którym rolnik utrzymywał 50 świń. Pierwsze ognisko ASF w Małopolsce wybuchło w miejscowości Skrzyszów oddalonej od Tarnowa o 6...
Według opinii ekspertów utrzymywanie świń poza budynkami niesie ze sobą znaczne ryzyko wprowadzenia i rozprzestrzeniania się wirusa ASF.
 
Budowanie pojedynczych lub podwójnych ogrodzeń w gospodarstwach, gdzie świnie są utrzymywane na zewnątrz, zmniejsza ryzyko infekcji o co najmniej 50%.
 
Wdrożenie kompleksowych, obiektywnych ocen bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwach i zatwierdzanie hodowli świń na zewnątrz na podstawie ryzyka związanego z bezpieczeństwem biologicznym jeszcze bardziej zmniejszyłoby ryzyko wprowadzenia i rozprzestrzeniania się choroby. 
 
EFSA zaleca, aby odstępstwa od obecnych ograniczeń dotyczących utrzymywania świń na zewnątrz na obszarach dotkniętych ASF można było rozpatrywać indywidualnie, pod warunkiem  wdrożenia określonych środków bezpieczeństwa biologicznego.
 
Opinia naukowa jest oparta o doświadczenia zebrane przez organy weterynaryjne, stowarzyszenia rolników oraz o dane znajdujące się w literaturze naukowej. 
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA