10.000 odstrzelonych dzików w miesiąc. Ponad 30 prób blokowania polowań

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-12-2021,13:10 Aktualizacja: 06-12-2021,13:18
A A A

Polski Związek Łowiecki przedstawił dane z początkowej fazy wdrażania "Ogólnokrajowego skoordynowanego programu zwalczania ASF poprzez odstrzał, poszukiwanie padłych dzików i ich szczątków w ramach polowań zbiorowych".

Działania w ramach programu PZŁ polegają na mobilizacji myśliwych w zintensyfikowanym odstrzale dzików w całej Polsce podczas polowań zbiorowych od 30 października br. do 31 stycznia 2022 r.

walka z asf w Polsce, odstrzał dzików, Ryszard Bartosik, Główny lekarz weterynarii, Paweł Niemczuk

Odstrzał dzików będzie maksymalny, ale najpierw trzeba je policzyć

Transmisja wirusa ASF ze środowiska naturalnego do gospodarstwa ściśle zależy od zagęszczenia dzików na danym terenie. W tym roku nadal będzie prowadzony odstrzał tych zwierząt - zapewnia Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa. Na sejmowej...

"Pierwszy miesiąc funkcjonowania programu zobrazował odpowiedzialne zaangażowanie polskich myśliwych w zwalczanie wirusa ASF. Zorganizowano 8427 polowań zbiorowych, w których wzięło udział 161 000 osób i ponad 20 000 psów. W ramach programu pozyskano niemalże 10 000 dzików oraz odnaleziono 49 padłych lub ich szczątków. Niestety, odnotowaliśmy jednocześnie 34 próby blokowania polowań zbiorowych. W związku z tym łowczy krajowy wystąpił do komendanta głównego policji o wsparcie działań myśliwych z poziomu komend powiatowych" - przekazuje Związek.

Wystąpił jednocześnie - mając na względzie podniesienie efektywności programu - do wojewody mazowieckiego oraz głównego lekarza weterynarii z prośbą o rozpatrzenie możliwości cofnięcia decyzji zakazujących wykonywania polowań zbiorowych, wydanych na mocy przepisów weterynaryjnych.

Łowczy krajowy Paweł Lisiak podziękował wszystkim myśliwym, którzy "poświęcając swój wolny czas, nie żałując prywatnych środków, i nie patrząc na trudności związane chociażby z trwającą czwartą falą pandemii, walczą z ASF wszystkimi dostępnymi środkami".

- Podziękowania kieruję również do osób, bez których polowania nie mogłyby się odbywać: naganiaczy i podkładaczy. Ufam, że to zaangażowanie będzie przynosiło owoce również w przyszłości. Dziękuję też wszystkim organom państwa, dzięki którym nasze polowania mogą być efektywne - podsumował.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA