ASF - prokuratura rozważa poszerzenie śledztwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
14-09-2016,17:20 Aktualizacja: 15-09-2016,10:15
A A A

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku rozważa poszerzenie śledztwa w sprawie afrykańskiego pomoru świń o wątek dotyczący ewentualności przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez urzędników państwowych, w tym byłego ministra rolnictwa – poinformował szef białostockiej prokuratury Marek Czeszkiewicz.

W Polsce do tej pory odnotowano dwadzieścia ognisk afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej, z czego czternaście w województwie podlaskim.

afrykański pomór świń, asf, trzoda chlewna, handel trzodą chlewną, prokuratura

Prokuratura połączy w jednym śledztwie wątki dotyczące ASF

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku będzie prowadziła śledztwo dotyczące rozprzestrzeniania się ASF w Podlaskiem - taką decyzję podjęła miejscowa prokuratura regionalna. Postępowanie obejmie wszystkie przypadki zakażenia świń w województwie...

Według informacji Marka Czaszkiewicza poszerzenie śledztwa jest związane z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które złożył kilka miesięcy temu minister środowiska Jan Szyszko – czytamy na stronie radiowej Jedynki.

Dotyczyło ono podejrzenia przekroczenia uprawnień bądź niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych, w okresie od sierpnia 2013 do września 2015, w związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce wirusa ASF.

Zarzucane czyny mają dotyczyć m.in. ówczesnego wojewody podlaskiego, ministra rolnictwa czy głównego lekarza weterynarii. Minister Szyszko, składając to zawiadomienie poinformował, że w jego ocenie doszło do zaniechań w zakresie likwidacji ASF, bo należało przeprowadzić redukcyjny odstrzał dzików. W połowie kwietnia Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie.

Szef białostockiej prokuratury okręgowej dodał, że wirus ASF nie pojawił się z dnia na dzień więc trzeba sięgnąć kilka lat wstecz i zobaczyć, jakie czynności zostały podjęte, aby zahamować  rozprzestrzenianie się choroby. Dodał, że czynności te były w zakresie kompetencji ministra i lekarza weterynarii oraz myśliwych.

Dwa tygodnie temu w białostockiej prokuraturze powołano zespół, który ma w jednym śledztwie łączyć wątki dotyczące ASF. Na razie w jego zainteresowaniu są ogniska choroby w trzynastu podlaskich gospodarstwach. Śledczy dysponują m.in. aktami sprawy prowadzonej w Zambrowie, gdzie jednej osobie postawiono zarzuty transportu świń z naruszeniem wymagań weterynaryjnych i poświadczenie nieprawdy w dokumentach.

Zespół tworzą prokuratorzy, policjanci, funkcjonariusze ABW, Straży Granicznej, Urzędu Kontroli Skarbowej i Izby Celnej.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA