ASF. Chiny zaakceptują rejonizację pomoru w Unii Europejskiej?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
21-06-2019,12:35 Aktualizacja: 21-06-2019,12:35
A A A

Chiny w rozmowach z niemiecką minister rolnictwa, jak wynika z nieoficjalnych informacji, zgodziły się na rozdzielenie ASF-u występującego u świń domowych oraz u dzików. Oznacza to wstępną zgodę tego kraju na rejonizację afrykańskiego pomoru świń w Niemczech, ale także w całej Europie.

Afrykański pomór świń w Polsce rozprzestrzenia się zarówno u dzików, jak i u świń domowych. W Belgii choroba ta dotyczy wyłącznie dzików. Niemcy, którzy są jednym z wiodących państw w eksporcie wieprzowiny do Chin, znajdują się więc pod ogromną presją.

Wieprzowina z Niemiec, ale także z krajów Unii Europejskiej które nie zostały póki co dotknięte afrykańskim pomorem świń, trafia na rynek chiński. Eksperci uważają jednak, że w momencie kiedy wirus ASF dotrze do Niemiec, cały unijny eksport może się załamać.

ognisko asf, przypadek asf, wirus asf, trzoda chlewna

ASF w kolejnej chlewni. Potwierdzono siódme ognisko w Polsce

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (19 czerwca) o wyznaczeniu siódmego ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce w 2019 roku. Główny lekarz weterynarii poinformował 19 czerwca o wyznaczeniu siódmego ogniska...

ASF w Niemczech oznacza tym samym ogromny kryzys na rynku unijnej wieprzowiny. Brak możliwości eksportu na pozaunijne rynki, w tym zwłaszcza chiński spowoduje, że Wspólnota będzie dysponowała ogromnym nadmiarem tego mięsa. Tym samym jego wartość znacznie zmaleje, podobnie jak ceny tuczników.

Hodowcy i producenci trzody chlewnej w całej UE z uwagą obserwują więc to, czy ASF nie zbliża się do granic Niemiec.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej podaje, że według nieoficjalnych informacji niemiecka minister rolnictwa Julia Klockner podczas wizyty w Chinach uzgodniła ewentualne rozdzielenie ASF-u występującego u świń domowych oraz u dzików. Oznacza to wstępną zgodę Chin na rejonizację pomoru w Niemczech, ale także w całej Europie.

Michał Smentoch, budowa chlewni, protesty, decyzja,

Chciał wybudować chlewnię, a został z niczym

Hodowca planował rozwój produkcji prosiąt i w tym celu chciał wybudować chlewnię dla 98 macior. Jednak protesty mieszkańców i działania urzędników skutecznie zablokowały nową inwestycję.    Michał Smentoch ze Starej...

"Wystąpienie przypadków choroby u dzików nie będzie stanowiło podstawy do automatycznego wstrzymania importu wieprzowiny przez Chińczyków z Niemiec. Uznanie rejonizacji ASF umożliwi kontynuację importu ze stref wolnych od choroby. Jeżeli ta informacja zostanie oficjalnie potwierdzona może to być pierwszy krok do uznania przez Chińczyków zasad rejonizacji ASF w całej Unii Europejskiej" czytamy w komunikacie KZP-PTCH.

Chiny dalej walczą z ASF-em. Tamtejszy rząd przygotował program, zgodnie z którym kraj zostanie podzielony na pięć regionów produkujących wieprzowinę.

Inwestorzy w każdym z tych regionów będą zachęcani do współpracy z lokalnymi ubojniami i przetwórniami.

Trzoda chlewna wyprodukowana w danym regionie nie będzie mogła opuścić jego granic i trafi do lokalnych i regionalnych rzeźni.

Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA