41. ognisko ASF również pojawiło się na Mazurach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
19-08-2019,14:30 Aktualizacja: 19-08-2019,13:48
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o wyznaczeniu 41. ogniska ASF w Polsce w 2019 roku.

Ognisko ASF zostało potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko ASF nr 41. w 2019 r. stwierdzono 16 sierpnia (piątek) w gospodarstwie, w którym utrzymywano 39 świń.

Gospodarstwo, w którym wybuchło 41. ognisko ASF w 2019 r., podobnie jak to, w którym stwierdzono 40. ognisko tej choroby, jest położone w gminie Pasłęk w powiecie elbląskim w województwie warmińsko-mazurskim na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

ognisko ASF, wirus ASF, Polska, trzoda chlewna

Ognisko ASF nr 40. wybuchło w powiecie elbląskim

Wirus afrykańskiego pomoru świń dostał się do kolejnego gospodarstwa. Dzisiaj tj. 19 sierpnia Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 40. ognisko ASF w naszym kraju. Główny lekarz weterynarii poinformował o wyznaczeniu 40. ogniska ASF w Polsce...

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

W sytuacji potwierdzenia ogniska ASF następuje niezwłoczne wybicie wszystkich świń pod urzędowym nadzorem w gospodarstwie.

Jeżeli nie zostaną stwierdzone nieprawidłowości związane ze spełnianiem zasad bioasekuracji oraz rejestracji i identyfikacji zwierząt rolnik otrzyma za nie odszkodowanie.

Następuje również zniszczenie lub unieszkodliwienie pod urzędowym nadzorem zwłok świń, paszy, ściółki, narzędzi i sprzętu nienadającego się do odkażenia.

tuczniki, cena tuczników, żywiec wieprzowy, trzoda chlewna

Tuczniki są poszukiwane. W Niemczech zakłady płacą rekordowe ceny

Żywca wieprzowego brakuje w większości krajów Unii Europejskiej. To dobra informacja dla producentów tuczników, ponieważ zwiększona podaż na te zwierzęta sprzyja wzrostowi cen skupu. Żywca wieprzowego brakuje w Niemczech....

Dalszym krokiem jest mycie i dezynfekcja oraz jeśli potrzeba dezynsekcja pomieszczeń, w których przebywały świnie, a także środków transportu używanych do przewożenia zwierząt oraz narzędzi, sprzętu itd.

Wokół ogniska wyznaczany jest obszar zapowietrzony (3 km) oraz zagrożony (co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony), w których mają miejsce ograniczenia tj. restrykcje w przemieszczaniu świń. Służby dokonują również perlustracji tj. przeglądu znajdujących się tam gospodarstw.

Dokonywana jest analiza ryzyka, która dopuszcza możliwość zabicia utrzymywanych w tzw. gospodarstwach kontaktowych świń, co do których istnieje podejrzenie przeniesienia wirusa ASF z ogniska.

Służby weterynaryjne po stwierdzeniu ogniska ASF mają obowiązek poinformowania o tym w ciągu 24 godzin Komisji Europejskiej oraz Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE).

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu