40. ognisko ASF blisko granicy z Ukrainą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
03-08-2021,9:20 Aktualizacja: 03-08-2021,9:14
A A A

Główny lekarz weterynarii wydał komunikat dotyczący wystąpienia 40. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2021 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ognisko ASF nr 2021/40 zostało potwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 31 lipca otrzymanych z PIWet-PIB w Puławach.

Ognisko ASF nr 2021/40 jest pierwotnym. Zostało ono wyznaczone 31 lipca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 33 świnie tj. warchlaki, tuczniki oraz lochy.

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

Ogniska ASF wybuchają głównie w małych gospodarstwach

Główny lekarz weterynarii poinformował o szczegółach 3 najnowszych ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Ogniska ASF nr 37-39 w 2021 roku zostały potwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych w dniu...

Gospodarstwo to jest położone w miejscowości Kobylnica Wołoska w gminie Wielkie Oczy w powiecie lubaczowskim w województwie podkarpackim tj. na obszarze objętym ograniczeniami II wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.

Ognisko ASF nr 2021/40 jest pierwszym, które w tym roku wybuchło we wschodniej części Podkarpacia. Wcześniej były one stwierdzane w powiecie mieleckim. Do tej pory w całym województwie służby potwierdziły już 10 ognisk choroby.

Ognisko wybuchło w Kobylnicy Wołoskiej, która jest oddalona o około 5 kilometrów od granicy z Ukrainą.

Wokół ogniska w promieniu 10 km wyznaczono obszary zapowietrzony i zagrożony.

W gospodarstwie, w którym wykryto ogniska ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z przepisami UE oraz rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń, w tym m.in. zabicie i utylizację świń oraz przeprowadzenie dezynfekcji w ognisku choroby.

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA