Ogniska ASF wybuchają głównie w małych gospodarstwach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
02-08-2021,12:30 Aktualizacja: 02-08-2021,12:18
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o szczegółach 3 najnowszych ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

Ogniska ASF nr 37-39 w 2021 roku zostały potwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych w dniu 30 lipca br. z PIWet - PIB Puławy.

Ognisko ASF nr 2021/37 (ognisko pierwotne) wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 21 świń (15 tuczników, 4 warchlaki, 2 lochy).

Gospodarstwo jest położone w miejscowości Łączki Brzeskie w gminie Przecław w powiecie mieleckim w woj. podkarpackim tj. na obszarze objętym regionalizacją wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.

EFSA, ASF, Stop ASF, wirus asf, afrykański pomór świń, Polska, ASF w Polsce, ognisko ASF, przypadek ASF, trzoda chlewna

EFSA obejmuje Polskę kampanią Stop ASF

Europejski Urząd ds. bezpieczeństwa Żywności (EFSA) intensyfikuje wysiłki na rzecz zahamowania rozwoju afrykańskiego pomoru świń w Europie. W tym celu rozszerza swoją kampanię: Stop ASF o 9 kolejnych krajów, w tym Polskę. EFSA latem...

64 świnie w trzech ogniskach ASF

Ognisko ASF nr 2021/38 (ognisko pierwotne) wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń (9 tuczników, 1 locha).

Gospodarstwo jest położone w miejscowości Karpie w gminie Przemków w powiecie polkowickim w woj. dolnośląskim tj. na obszarze objętym regionalizacją wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.

Ognisko ASF nr 2021/39 (ognisko pierwotne) wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 33 tuczniki.

Gospodarstwo jest położone w miejscowości Sułów Wielki w gminie Wąsosz w powiecie górowskim w woj. dolnośląskim tj. na obszarze objętym regionalizacją wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.

W gospodarstwach, w których wykryto ogniska ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z przepisami UE oraz rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA