Zapasy paszy topnieją. Będzie masowy ubój zwierząt?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Nehring PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-03-2022,13:30 Aktualizacja: 21-03-2022,13:36
A A A

Południe naszego kontynentu jest silnie uzależnione od importu pasz. Ukraina jest jednym z czterech największych eksporterów kukurydzy na świecie, a zamknięcie portów z powodu konfliktu miało "duży wpływ na dostawy".

Hiszpania posiada największą liczbę zwierząt gospodarskich w UE - ok. 58,8 mln sztuk według danych z 2021 r. Z kolei z ponad 22,5 mln sztuk zajmują czwarte miejsce. Oba kraje wytwarzają produkty mięsne i nabiałowe znane na całym świecie.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Tuczniki mocno drożeją

Ceny w skupie tuczników w Unii Europejskiej kolejny tydzień z rzędu rosną. W Polsce średnia cena w przeliczeniu na wagę poubojową wyniosła 8,50 zł za kg.    Ceny trzody chlewnej w krajach Wspólnoty rosną w różnym...

- We włoskich portach pozostały zapasy na zaledwie 25 dni - przekazała Reutersowi Michele Liverini, wiceprezeska firmy produkującej pasze dla zwierząt. Sytuację dodatkowo komplikuje brak alternatywnych źródeł importu bowiem Węgry, Serbia i Mołdawia również zakazały eksportu w celu zabezpieczenia własnych zapasów.

- Pasza to nie tylko kukurydza, ale także soja i liczne produkty uboczne, które trudno jest znaleźć. Toczy się ogromna walka, by zdobyć to, co jest jeszcze dostępne - powiedziała lombardzka rolniczka Elisabetta Quaini. Posiada 1200 krów mlecznych i jej zdaniem odbudowanie takiego stada zajmuje ok. 7-8 lat.

Według Pietra Fusco, dyrektora naczelnego Cirio Agricola, producenta z południowych Włoch, sektor był już pod presją po dwuletnich zmaganiach z pandemią COVID-19. W pierwszej kolejności rozważa zmniejszenie ilości paszy dla stada, ale w ostateczności może być zmuszony do uboju niektórych zwierząt, aby utrzymać gospodarstwo, chronić miejsca pracy i rodziny.

W Hiszpanii syruacji też jest zła. Zapasy paszy zostały wyczerpane, a Hiszpania jest głównym odbiorcą Ukrainy. Ceny produktów rolnych wzrosły. "Kontrakty terminowe na kukurydzę na paryskiej giełdzie Euronext osiągnęły rekordowy poziom 420 euro za tonę na początku tego miesiąca, co oznacza wzrost o około 50 proc. od czasu inwazji Rosji na Ukrainę" - podaje Reuters.

Emilio Rial, dyrektor grupy Coren (spółdzielni zrzeszających hiszpańskich rolników) powiedział agencji, że koszty produkcji podstawowej żywności wzrosły o 40 proc. - Postaramy się nie przenosić tego wszystkiego na konsumentów. Negocjujemy z dużymi supermarketami, ale ceny nieuchronnie wzrosną - dodał.
 Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu