Zakażenie Covid-19 u norek powinno być zwalczane z urzędu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
02-02-2021,15:00 Aktualizacja: 02-02-2021,14:19
A A A

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz wystosował dzisiaj (2 lutego) pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy. Dotyczy ono wykrycia pierwszego przypadku zakażania wirusem SARS-CoV-2 norek na polskiej fermie.

Ferma norek, na której stwierdzono zakażenia zwierząt wirusem Covid-19, jest zlokalizowana w woj. pomorskim na terenie powiatu kartuskiego.

Wiktor Szmulewicz apeluje o jak najszybsze wprowadzenie zmian ustanawiających zakażenie wirusem Covid-19 u norek jako chorobę zwalczaną z urzędu.

hodowla norek, koronawirus u norek, powiat kartuski, bogdan konopka

Trwa utylizacja tysięcy norek. Hodowca nie dostanie odszkodowania

Do jutra powinna zakończyć się utylizacja stada norek, w którym wykryto koronawirusa - poinformował we wtorek  główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka. W stadzie znajdowało się 5845 norek. O pojawieniu się choroby u zwierząt...

Hodowcy norek, dzięki temu zapisowi, mogliby się starać o uzyskanie odszkodowania w związku z wykryciem wirusa u tych zwierząt i związaną z tym likwidacją stada.

KRIR podkreśla również, że badania potwierdzające pozytywny wynik w kierunku SARS-CoV-2 u norek na fermie, powinny być powtarzane co najmniej dwukrotnie w celu wykluczenia mylnych wyników i likwidacji cennych genetycznie zwierząt.

Pismo skierowane przez KRIR do ministra rolnictwa znajdziesz TUTAJ.

Ewenement na skalę całej Europy

Przypominamy, że na jednej z ferm norek w województwie pomorskim został wykryty wirus SARS-CoV-2.

"Niestety, spełniły się najczarniejsze scenariusze. Rozporządzenie wydane przez ministra Grzegorza Pudę, nie przewiduje żadnych odszkodowań za eksterminowane zwierzęta. To ewenement na skalę całej Europy" czytamy w komunikacie wydanym w związku z tą sytuacją przez Prezesa Zarządu Związku Polski Przemysł Futrzarski Szczepana Wójcika.

Szczepan Wójcik w swoim piśmie podkreśla, że hodowcy z Danii, po negocjacjach z tamtejszym rządem, otrzymają ponad 800 euro za ubitą sztukę. W sumie duńscy hodowcy dostaną blisko 11 miliardów złotych.

"Polski Rząd nie przewidział żadnych rekompensat ani odszkodowań dla hodowców. Działania te uważamy za bezprawne i w najbliższych dniach wystąpimy z pozwem zbiorowym przeciwko Skarbowi Państwa. Apelujemy do Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego o powstrzymanie tego bezprawia" pisze Szczepan Wójcik.

 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA