Soja coraz droższa wbrew mechanizmom rynkowym

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-01-2017,11:20 Aktualizacja: 20-01-2017,11:21
A A A

Śruta sojowa jest coraz droższa, choć patrząc na jej produkcję powinna być tańsza. Niestety po raz kolejny ceny są sztucznie utrzymywane przez giełdowych graczy - informuje TVP 1. Wzrost w ciągu jednego dnia o 20 dolarów na tonę jest spowodowany m.in. sytuacją polityczną w Stanach Zjednoczonych.

Cena śruty sojowej na początku tego tygodnia wynosiła 333 dolary za tonę. Jednak już we wtorek wzrosła o 20 dolarów i jest obecnie na poziomie 350 dolarów za tonę. Dla porównania w ubiegłym roku kosztowała ona 271 dolarów.

ceny mięsa, mięso, drób, wieprzowina, wołowina, rynek mięsa

Rynek mięsa. Drób kolejny miesiąc najbardziej taniał

W listopadzie 2016 roku z najważniejszych gatunków mięsa ponownie najbardziej (o 4,1 proc.) taniał drób. Przez miesiąc stawki spadły o 0,2 proc., ale przez rok już o 4,1 proc. Eksperci Komisji Europejskiej informują, że w omawianym...

Globalne zbiory soi są szacowane na 338 mln ton. Zgodnie z ostatnimi prognozami z grudnia mają być one o 150 tys. ton niższe, ale w skali roku będą i tak o 25 mln ton wyższe, ponieważ ewentualne straty związane z deszczową pogodą w Argentynie zostaną nadrobione przez Brazylię. Nie mogą więc one wpłynąć na nagły wzrost cen.

Analitycy twierdzą, że winne tej sytuacji są słabnący kurs dolara i niepewność prezydentury Donalda Trumpa. Tym samym mimo niezbyt dużego popytu na soję w połowie stycznia giełdowi gracze sztucznie utrzymują stawki - informuje TVP 1.

Hodowcy bydła i trzody chlewnej w Polsce niestety również odczuwają skutki tej gry. Jeszce na początku stycznia tona śruty sojowej kosztowała 1560-1570 zł. Obecnie zbliża się ona do 1700 zł za tonę. Obecnie za tonę trzeba zapłacić 1680-1690 zł. Dla porównania w ubiegłym roku było to 1450-1460 zł.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA