Słaby skup jagniąt do Włoch. Hodowcy winią obrońców praw zwierząt

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Szymon Bafia PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-03-2018,12:40 Aktualizacja: 27-03-2018,12:55
A A A

Z 12 tys. zadeklarowanych do sprzedaży jagniąt z Podhala, tylko blisko 8 tys. trafi w tym roku na rynek włoski, gdzie jagnięcina to obowiązkowe danie na wielkanocnym stole. Hodowcy winią obrońców praw zwierząt za załamanie na rynku.

- Mieliśmy przygotowanych ponad 12 tys. jagniąt, z czego ok. 4 tys. nie udało się sprzedać. Z powodu ubiegłorocznych protestów obrońców praw zwierząt włoscy kontrahenci wycofali się ze skupu - powiedział Jan Janczy, dyrektor Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu, który organizuje skupy jagniąt.

transport zwierząt do Włoch, jagnięta, złamanie prawa, transport żywych jagniąt, przepisy, CIWF Polska

Transporty grozy. Zobacz, jak przewozi się jagnięta z Polski do Włoch

Wyczerpane zwierzęta ciągnięte za szyje, szarpane za nogi i głodzone. Przepisy unijne dotyczące transportu żywych zwierząt nie chronią ich przed bólem, głodem ani pragnieniem. Według najnowszego raportu organizacji zajmujących się...

Przed Wielkanocą od lat 80. ubiegłego wieku włoscy kontrahenci skupują jagnięcinę z Podhala. W tym roku w Polsce pojawiła się tylko jedna firma włoska, która ma ubojnie na Słowacji.

Jak wyjaśnił Janczy, inni odbiorcy, którzy mają ubojnie we Włoszech, nie przyjechali z uwagi na aktywistów, którzy w ubiegłym roku zablokowali wypełnione jagniętami tiry, które stały cztery godziny przed granicą w Chyżnem.

- Skoro została tylko jedna firma skupująca jagnięta, nie było konkurencji cenowej i musieliśmy sprzedać jagnięta za takie stawki, jakie zaproponowano. Była bardzo duża nerwówka. Prowadziliśmy rozmowy przed rozpoczęciem skupu, w trakcie których nawet kontrahent odwołał skup. Od początku eksportu jagniąt do Włoch nie przeżyłem takiej nerwówki jak w tym roku - mówił.

Najpierw kontrahent skupował jagnięta w cenie 8,80 zł za kilogram żywca, czyli w przedziale wagowym 10-14 kg. Później ta kwota została obniżona na 8,40 zł. Jeszcze w 2015 r. Włosi płacili 10,09 zł za jagnięcinę tej klasy.

refundacja kosztów zakupu jagniąt i owiec, jałówki, producenci mleka, arr, ministerstwo rolnictwa

Można dostać refundację kosztów zakupu jagniąt, owiec i jałówek

Do 31 lipca rolnicy mogą ubiegać się o refundację kosztów zakupu jagniąt lub owiec, jałówek hodowlanych ras mlecznych, a także o pomoc z powodu mniejszej sprzedaży mleka - poinformował resort rolnictwa. Wnioski o refundację części...

Za średnią kategorię wagową jagniąt, czyli 15-18 kg kontrahent płacił o 1 zł mniej. Najwyższej kategorii wagowej, czyli 19-25 kg nie było na skupie.

Tatrzańsko-Beskidzka Spółdzielnia Producentów "Gazdowie", która również w ubiegłych latach organizowała skupy jagniąt, w tym roku zupełnie wycofała się ze sprzedaży żywca na rynek włoski.

- Zaproponowana cena jest dla nas zbyt niska. Musimy zawalczyć o nasz krajowy rynek i tu sprzedać mięso, które jest bardzo zdrowe i smaczne. Ten produkt jest więcej wart - powiedział baca Piotr Kohut.

Jagnięcina podhalańska od 2012 r. jest wpisana na listę produktów regionalnych, których nazwa jest chroniona i zastrzeżona w Unii Europejskiej. Mięso pochodzi od owiec rasy polska górska oraz pierwotnej rasy cakiel.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA