Rusza nowy portal do rejestracji zwierząt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP,((em) | redakcja@agropolska.pl
25-08-2018,13:00 Aktualizacja: 28-08-2018,14:09
A A A

W najbliższych dniach Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomi nowy portal IRZplus dzięki, któremu rolnicy będą mogli przez internet zgłosić np. o urodzeniu, kupnie, wywozie lub uboju zwierzęcia.

Obowiązek dokonywania zgłoszeń przemieszczania bydła, owiec, kóz czy świń, który ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności, nakłada ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

rejestracja zwierząt gospodarskich, zwierzęta gospodarskie, ministerstwo rolnictwa, identyfikacja i rejestracja zwierząt

Sejm za ułatwieniami w rejestracji zwierząt gospodarskich

Zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla właścicieli zwierząt gospodarskich zakłada uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Za ustawą głosowało 415 posłów, przeciw było czterech....

Według ARiMR, korzystanie z portalu IRZplus znacznie ułatwia składanie zgłoszeń przemieszczeń zwierząt, np. kupno-sprzedaż.

Jeśli jedna strona złoży zgłoszenie za pośrednictwem IRZplus, to druga będzie widziała na swoim koncie informację i wystarczy, że potwierdzi - również za pośrednictwem Portalu IRZplus - prawidłowość zawartych danych. Nie będzie konieczności wypełniania nowego zgłoszenia przemieszczenia.

Za pośrednictwem IRZplus można będzie złożyć zapotrzebowanie na numery kolczyków dla bydła, owiec i kóz oraz ich duplikaty, jak również zamówić paszporty i duplikaty paszportów dla bydła.

Stworzona w portalu baza danych o stadzie będzie pomocnym narzędziem także dla hodowcy, gdyż w każdej chwili będzie mógł sięgnąć po zgromadzone informacje, sprawdzić złożone przez siebie zgłoszenia lub złożyć nowe.

Posiadacze zwierząt, którzy chcą korzystać z portalu IRZplus, uzyskają do niego dostęp rejestrując się w aplikacji e-WniosekPlus w celu utworzenia nowego konta.

Jeśli natomiast mają już dostęp do tej aplikacji, mogą w łatwy sposób, podczas logowania, rozszerzyć posiadane uprawnienia o dostęp do Portalu IRZplus lub skorzystać z posiadanego dostępu do dotychczasowej aplikacji CK IRZ- poinformowała agencja.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu