Rolnicy będą mogli inwestować i rozwijać się bez przeszkód?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
23-07-2019,11:00 Aktualizacja: 23-07-2019,13:52
A A A

Sejm przegłosował rządowy projekt nowelizacji ustawy o "udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie…”. Ma on ułatwić rozwój gospodarstw i ograniczyć blokowanie inwestycji przez organizacje ekologiczne.

Wprowadzane zmiany zostały pozytywnie przyjęte przez największe związki i organizacje rolne w naszym kraju. Szybko uaktywniły się jednak organizacje ekologiczne, które twierdzą, że rolnictwo jest przyczyną wszystkich nieszczęść mieszkańców wsi.

- Niewielu wie, że do dziś wystarczyły trzy osoby, które przeprowadziły się z miasta na wieś i te trzy osoby mogły zablokować rozwój gospodarstwa wart miliony złotych - mówi Piotr Lisiecki prezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

wołowina, bydło mięsne, Mercosur, umowa,

Umowa handlowa z Mercosur zdestabilizuje europejski sektor mięsa wołowego

Komisja Europejska osiągnęła porozumienie polityczne w sprawie kompleksowej umowy handlowej z Mercosur. Tym samym otworzyła dostęp do europejskiego rynku prawie 100 tys. ton południowoamerykańskiego mięsa wołowego.   Porozumienie polityczne w...

- Pamiętajmy, że pozostaje jeszcze problem tak zwanej ustawy odległościowej, która ma być wprowadzona we wrześniu. O to będziemy się bić ze wszystkich sił, bo ta nowelizacja zablokuje rozwój polskiego rolnictwa - dodaje Lisiecki.

Jak podkreślił Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, jest to bardzo ważna ustawa.

- Do dziś było tak, że aktywiści, na przykład z Gdańska, mogli oprotestować powstanie lotniska. Taki przykład miał miejsce na Podlasiu. Ekolodzy twierdzili wtedy, że żyje tam unikalny gatunek świnki morskiej. Inwestycja była zablokowania na lata, koszty rosły, w końcu nie doszło do realizacji. To samo dotyczyło inwestycji rolnych, rozwoju infrastruktury rzecznej, budowy zbiorników retencyjnych tak ważnych w czasie suszy mówi Szczepan Wójcik.

- To od nas pochodzi 30 miliardów euro polskiego eksportu - mówi Jacek Zarzecki prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, dodając: - To również my pchamy nasz kraj do przodu, więc jeżeli ktoś nam mówi, że nie możemy się rozwijać, zwiększać skali produkcji, ulepszać jej dlatego, że naszemu sąsiadowi, który pół roku temu kupił na wsi działkę i jemu wieś kojarzy się z sielskimi widokami i wypoczynkiem na tarasie, to my rolnicy nie wyrażamy na to zgody. Tereny wiejskie są przeznaczone na produkcję.

Michał Smentoch, budowa chlewni, protesty, decyzja,

Chciał wybudować chlewnię, a został z niczym

Hodowca planował rozwój produkcji prosiąt i w tym celu chciał wybudować chlewnię dla 98 macior. Jednak protesty mieszkańców i działania urzędników skutecznie zablokowały nową inwestycję.    Michał Smentoch ze Starej...

Sprawą, która obecnie budzie największe niepokoje na wsi, są informacje o planowanych zmianach w tak zwanej ustawie odległościowej (odorowej), która miała obowiązywać od pierwszego lipca tego roku.

Ustawa miała wprowadzić minimalną odległość dla powstania nowych przedsięwzięć rolnych na terenach wiejskich. O tym jJak duże obawy budzą zaproponowane regulacje świadczyć może ilość uwag zgłoszonych przez organizacje producentów w toku trwania konsultacji społecznych.

Po sprzeciwie rolników i ich prośbie o merytoryczną dyskusję w tej sprawie z udziałem największych związków w kraju, kwestia ustawy odległościowej przycichła. 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2023

Hoduj z głową świnie:

-Lochy potrzebują obecności człowieka

-Natłuszczanie pasz a jakość siary i mleka loch

-Mikotoksyny psują nie tylko rozród

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA