Populacja dzików na Podlasiu się zmniejsza

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
13-01-2017,14:05 Aktualizacja: 13-01-2017,16:56
A A A

Odstrzał sanitarny dzików został już prawie wykonany - informuje TVP1 i podaje, że myśliwi w woj. podlaskim odstrzelili już ponad 1800 sztuk tych zwierząt. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń.

Powiatowi lekarze weterynarii w ubiegłym roku na przełomie marca oraz kwietnia podpisali umowy z zarządcami lub dzierżawcami obwodów łowieckich na odstrzał 1866 dzików w ramach sanitarnego odstrzału.

asf, odstrzał dzików, dzik, jan szyszko, ministerstwo środowiska

Roczny odstrzał dzików może przekroczyć 250 tysięcy sztuk

W związku z afrykańskim pomorem świń roczny odstrzał dzików w Polsce może przekroczyć 250 tys. sztuk - wynika z wypowiedzi Jana Szyszko, ministra środowiska. Resort zapowiada też inwentaryzację żyjących w kraju dzików.   ...
Do końca grudnia ubiegłego roku został on wykonany w 90 proc. Myśliwi odstrzelili w sumie 1832 dziki.

- Pod koniec roku w związku z kolejną potrzebą odstrzału sanitarnego dzików zostały zawarte nowe aneksy do umów i zawierają one zaplanowaną ilość dzików do odstrzału 535 sztuk - mówiła dla TVP1 Dagmara Polkowska z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku.

Myśliwi odstrzelili z tej stawki do tej pory ponad 200 dzików - informuje TVP1. Docelowo na dwa kilometry kwadratowe ma przypadać jedna sztuka. To znacznie ułatwi walkę z afrykańskim pomorem świń i wpłynie na zahamowanie szerzenia się wirusa.

dziki, asf, kamery termowizyjne, odstrzał dzików

Kamery termowizyjne pomocne przy odstrzale dzików?

Dziki nadal stanowią poważne zagrożenie w szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń. Świadczą o tym kolejne trzy przypadki. W sumie mamy ich 148. Dlatego przedstawiciele Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej...
Myśliwi za każdego zastrzelonego dzika w ramach odstrzału sanitarnego otrzymują pieniądze, które pochodzą ze skarbu państwa. W strefie czerwonej i niebieskiej stawka za każdą sztukę wynosi 316 zł.

W strefie żółtej jest to 238 zł, a poza obszarami objętymi restrykcjami 200 zł. Odstrzelona locha oznacza dopłatę 84 zł.

Koła łowieckie oprócz sanitarnego odstrzału dzików muszą wykonywać także roczne plany łowieckie. Zeszłoroczny na dzień 31 grudnia został wykonany w ponad 70 proc.

Odstrzelonych zostało ponad 4 tys. sztuk. Plan musi zostać zrealizowany w 100 proc. do końca marca tego roku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA