Opracowano plan rozwoju białek roślinnych w UE

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
30-01-2019,14:00 Aktualizacja: 30-01-2019,10:50
A A A
Komisja Europejska przedstawiła sprawozdanie w sprawie rozwoju białek roślinnych w Unii Europejskiej. Zdaniem państw członkowskich należy skoncentrować się na badaniach, technologii i innowacjach, które będą wspierać wzrostu produkcji białka.
 
Podaż i popyt na białka roślinne takie jak rzepak, nasiona słonecznika lub soczewicy przedstawiono w sprawozdaniu, które zostało przyjęte w listopadzie 2018 r. W piśmie opisano również metody dalszego rozwoju ich produkcji w sposób ekonomiczny i przyjazny dla środowiska.
 
hodowla i rozród zwierząt gospodarskich, księgi hodowlane, rada ministrów, bydło, świnie

Sprawy hodowli i rozrodu zwierząt gospodarskich będą uregulowane

Rada Ministrów przyjęła projekt noweli ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, który kompleksowo reguluje kwestie hodowli i rozrodu zwierząt gospodarskich. Dokument przygotował resort rolnictwa. W projekcie...
Delegacje z dużym zadowoleniem przyjęły sprawozdanie w sprawie białek roślinnych. Jednocześnie uznały, że raport objął wszystkie kluczowe działania mające na celu promowanie rozwoju białek roślinnych w UE. 
 
Zdaniem państw członkowskich, jak informuje portal 3trzy3.pl, zwiększony nacisk na badania, technologie i innowacje może być jednym ze sposobów wspierania wzrostu produkcji białka, wraz z utworzeniem platformy informacyjnej na poziomie UE oraz zwiększeniem świadomości konsumentów.
 
Część delegacji podkreślało pozytywny wpływ na środowisko zwiększających się upraw białek roślinnych. Inni jednak ostrzegali przed pośrednimi skutkami środowiskowymi takimi jak wylesianie związanymi z importem białek roślinnych.
 
Większość z nich uznała pomysł wspierania rozwoju produkcji białek roślinnych w UE w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) za dobry. Pod tym względem wielu z zadowoleniem przyjęło elastyczność przyznaną krajom członkowskim w zakresie definiowania własnych planów strategicznych WPR w przyszłości. 
 
Delegacje miały rozbieżne poglądy na temat stosowności dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją w celu ograniczenia niedoboru białka roślinnego w UE.
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zapobieganie biegunkom u prosiąt

-Krajowe białko na polu i w korycie

-Mineralne dla loch prośnych

-Sposoby na zapachy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2021

Hoduj z głową bydło:

-Co czeka rynek mleka

-Zmodernizowany opas

-Bydło na lekkie gleby

-Jak zasuszać krowy ?

-O laktację trzeba zadbać

 

PRENUMERATA