Walka z grypą ptaków sporo kosztuje. GIW podaje liczby

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-05-2021,11:40 Aktualizacja: 27-05-2021,12:27
A A A

38,3 mln zł wydała Inspekcja Weterynaryjna do 21 maja na zwalczania grypy ptaków, w tym 23 mln zł na odszkodowania za ubój drobiu. Zlikwidowano ponad 17,5 mln sztuk drobiu - poinformował Główny Inspektorat Weterynarii.

Inspekcja zaznaczyła jednak, że "ze względu na trudną sytuację epizootyczną oraz pojawianie się nowych ognisk grypy ptaków nie jest możliwe w chwili obecnej dokładne podanie wszystkich kosztów jej zwalczania".

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, indyki rzeźne, gęsi,

Ognisk HPAI jest mniej, ale straty wciąż są duże

Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) u drobiu wciąż jest stwierdzana w polskich gospodarstwach. Dynamika szerzenia się tej choroby jednak wyraźnie maleje. Od 21 do 24 maja wybuchło 6 nowych ognisk. Ogniska nr 328 - 333 w 2021 r. zostały...

Na podstawie danych uzyskanych z wojewódzkich inspektoratów weterynarii, w ramach ognisk, które wystąpiły w 2021 r., do 18 maja  wypłacono odszkodowania przekraczające 23 mln zł. Z powodu choroby zlikwidowano ponad 17,5 mln ptaków w gospodarstwach utrzymujących drób, w tym ponad 13,5 mln na Mazowszu.

Najtrudniejsza sytuacja jest w zagłębiu hodowli drobiu - zwłaszcza w powiatach żuromińskim i mławskim. Inspekcja Weterynaryjna zapytana, czy istnieją problemy z utylizacją drobiu, poinformowała, że "aktualnie wszystkie zakłady przetwórcze uprawnione do przetwarzania ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego kat. 1 i 2 oraz spalarnie zlokalizowane na terytorium kraju, prowadzą unieszkodliwianie martwych ptaków z ognisk choroby grypy ptaków".

Zaznaczono, że zakłady wykorzystują maksymalne moce przerobowe.

GIW zwrócił się jednak z prośbą do właścicieli zakładów przetwórczych kat. 3 (przerabiających produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego ze zwierząt nie wykazujących żadnych objawów chorobowych) o czasowe przekształcanie zakładów na mogące utylizować odpady zanieczyszczone (kat.2). Dzięki temu dobowa zdolność przerobowa wzrosła o kilkaset ton, co umożliwiło unieszkodliwienie dodatkowych partii materiału pochodzącego z ognisk choroby.

Inspekcja wyjaśniła, że problemy ze spalaniem martwych ptaków powstały w wyniku wystąpienia dużej ilości ognisk choroby. Dlatego Główny Inspektorat Weterynarii zwrócił się do wojewodów o wyznaczenie na terenie województwa przynajmniej jednego grzebowiska, na którym mogłoby odbywać się grzebanie zwierząt pochodzących z likwidowanych ognisk chorób zakaźnych.

Lokalne samorządy i mieszkańcy gmin protestują i nie wyrażają zgody na takie działania - dodano.

Do 24 maja w Polsce stwierdzono 333 ogniska grypy ptaków. Od 21 do 24 maja wykryto sześć nowych na ternie województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Do likwidacji jest ponad 176 tys. sztuk indyków i 1,2 tys. gęsi.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA