Wahania cen w skupie żywca drobiowego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
20-09-2022,13:35 Aktualizacja: 20-09-2022,14:00
A A A
Ceny większości gatunków drobiu w drugim tygodniu września wzrosły. Wyjątek stanowią kurczęta brojlery, których notowania pozostały bez zmian oraz indory, które potaniały. 
 
Kurczęta brojlery w dniach 5-11 września, podobnie jak w poprzednim tygodniu skupowano po 6,09 zł za kg. Cena ta była o 1 gr za kg wyższa niż przed miesiącem oraz o 51% niż przed rokiem. 
 
Producenci za indyki uzyskiwali średnio 8,52 zł za kg. Cena ta była o około 1% niższa niż tydzień i miesiąc wcześniej oraz o 74% wyższa niż przed rokiem. W tym czasie indory skupowano średnio po 8,34 zł za kg, czyli o 1,6 mniej niż przed tygodniem, a indyczki po 8,70 zł za kg, czyli o 0,4% więcej niż przed tygodniem. 
 
grypa ptaków, wirus HPAI, ogniska choroby, przypadki, drób, dzikie ptactwo,

Grypa ptaków atakuje drób w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania potwierdza wystąpienie grypy ptaków. Wirus H5N1 został wykryty w gospodarstwie w pobliżu Gayton w zachodnim Norfolk.   Agencja Zdrowia Zwierząt i Roślin (APHA) informuje, że w jednej z ferm w Wielkiej Brytanii...
Cena kaczek typu brojler ukształtowała się na poziomie 7,40 zł za kg i była 0,6% wyższa niż przed tygodniem. Z kolei gęsi tuczone podrożały o 0,4% do wartości 16,05 zł za kg. 
 
Największe podwyżki cen dotyczyły kur mięsnych ze stad reprodukcyjnych, których cena wzrosła o 8,1% do wartości 4,46 zł za kg. 
 
W zakładach drobiarskich cena tuszek kurcząt patroszonych wzrosła w ciągu tygodnia o 2%, do wartości 9,17 zł za kg. Była one o 2 gr za kg droższe niż przed miesiącem. 
 
Tuszki indyków zbywano średnio po 14,64 zł za kg, czyli o 3% drożej niż tydzień wcześniej, ale o 6% taniej niż przed miesiącem. Cena tuszek kurcząt była o 60% wyższa niż przed rokiem, a cena tuszek indyków o 38%.
 
W okresie styczeń–lipiec 2022 r., jak podaje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, przychody uzyskane przez krajowych przedsiębiorców ze sprzedaży zagranicznej mięsa, przetworów mięsnych i żywca były o 37% wyższe niż rok wcześniej i wyniosły 24,4 mld zł.
 
Największy udział w wartości eksportu żywca, mięsa i przetworów miały produkty drobiowe, które sprzedano za 12,7 mld zł. 
 
W tym okresie z Polski wyeksportowano 1,1 mln ton produktów drobiowych, czyli o 9,5% więcej niż przed rokiem. Jednocześnie do kraju trafiło 125 tys. ton drobiu. Było to o 21% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. 
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA