W Meksyku wykryto pierwsze w tym sezonie ognisko grypy ptaków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
10-11-2023,12:55 Aktualizacja: 10-11-2023,12:11
A A A
Epidemia grypy ptaków została potwierdzona po raz pierwszy w tym roku w Meksyku. Chorobę wykryto na dwóch fermach, gdzie padło 15 tys. sztuk drobiu.
 
Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) poinformowała, że w Meksyku na fermach w Cajeme potwierdzono obecność wirusa grypy ptaków H5N1.
 
Ostatnie ognisko choroby potwierdzono rok temu na dwóch fermach w dolinie Yaqui w pobliżu Ciudad Obregón w Sonorze i na jednej farmie w Montemorelos w Nuevo León. Wówczas do uboju i utylizacji trafiło niemal 300 tys. kurcząt.  
 
ceny drobiu, żywiec drobiowy, indyki, kurczęta, tuszki, brojlery, eksport, import, Polska

Ceny większości gatunków drobiu wzrosły

Notowania kurcząt, indyków i kur mięsnych ze stad reprodukcyjnych pod koniec października wzrosły. W tym samym czasie cena kaczek i gęsi spadła.    Kurczęta brojlery w dniach od 23 do 29 października skupowano średnio po 5 zł za...
Meksyk na początku października ogłosił, że jest wolny od grypy ptaków. Już po upływie miesiąca Federalne Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (SADER) poinformowało, że grypa ptaków została potwierdzona w dwóch gospodarstwach w Cajeme, oddalonych od siebie o trzy kilometry. 
 
W jednym z nich utrzymywano 54 tys. kur niosek, które zostały poddane ubojowi i utylizacji. Z powodu wirusa padło w gospodarstwach łącznie 15 tys. sztuk drobiu. 
 
Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby wyznaczono strefy ochronne, a w gospodarstwach, gdzie potwierdzono obecność wirusa trwa dezynfekcja.
 
Obecnie w Sonorze trwają prace w zakresie badań epidemiologicznych ze względu na sezonowy napływ ptaków wędrownych. 
 
W zeszłym roku rząd zlecił szczepienia przeciwko chorobie (szczepowi H5N1) na obszarach wysokiego ryzyka, w tym w Sonorze. Teraz prowadzone są testy w celu ustalenia, czy szczepionka zastosowana w zeszłym roku jest skuteczna w walce z wirusem, który pojawił się w 2023 r.
 
Rząd prowadzi jednocześnie akcję informacyjną i zaleca wprowadzenie zwiększonej bioasekuracji we fermach utrzymujących drób. 
 
Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2023

Hoduj z głową świnie:

-ASF we Włoszech

-Okiem doradcy

-Co nowego w branży?

-Fitobiotyki dla świń

-Termowizja w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA