Szczególna pomoc dla producentów drobiu. Bruksela rozpatruje wniosek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-04-2022,13:35 Aktualizacja: 14-04-2022,13:39
A A A

Wniosek Polski w sprawie zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Polsce jest rozpatrywany przez Komisję Europejską - przekazał resort rolnictwa.

Nasz kraj stara się o specjalną pomoc dla drobiarzy w związku z szalejącą w ubiegłym roku tzw. ptasią grypą. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zbierał deklaracje strat od producentów poszkodowanych w wyniku wirusa HPAI, którzy od grudnia 2019 roku do czerwca 2021 roku prowadzili gospodarstwa w zakresie działalności nadzorowanej na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym, wyznaczonym w związku z wystąpieniem grypy ptaków.

ceny jaj spożywczych, ceny drobiu w skupie, Katarzyna Gawrońska, KIPDiP

Rośnie popyt zagraniczny na polski drób i jaja. Będzie coraz drożej

Rosną ceny pasz i nawozów, co dla konsumentów oznacza wyższe ceny żywności, m.in. drobiu i jaj. Spada dostępność tych produktów, choćby ze względu na zwiększony popyt zagraniczny. To jeden ze skutków wojny w Ukrainie....

Hodowcy zastanawiają się teraz, co dzieje się dalej w sprawie i co z rolnikami, którzy ponieśli straty później. O to właśnie zapytała ministerstwo rolnictwa Wielkopolska Izba Rolnicza. Zwłaszcza że - jak podkreśliła - zgłaszają się do niej hodowcy drobiu ze stref zapowietrzonych oraz zagrożenia, wskazując na istotny problem generowany przez szereg ograniczeń obowiązujących w wymienionych strefach.

"Wielu hodowców z ich powodu ponosi ogromne straty finansowe. Ograniczenia polegają m.in. na zakazie przemieszczenia drobiu, zakazie transportu mięsa, produktów pochodzących od drobiu - w tym jaj, oraz zakazie obsadzenia budynków. W efekcie rolnicy m.in. nie mogą dokonać nowych wstawień ptaków, których zamówienia są składane z dużym wyprzedzeniem” - zaznaczyła Izba.

W odpowiedzi Waldemar Guba, dyrektor Departamentu Rynków Rolnych MRiRW poinformował, że 15 marca przekazano wniosek RP do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Polsce. Obejmuje 27 kategorii nadzwyczajnych środków wsparcia i dotyczy strat sektora drobiarskiego w kraju. Dokument jest rozpatrywany przez Komisję.

ceny drobiu, żywiec drobiowy, indyki, kurczęta, tuszki, brojlery, eksport, import, Polska

Żywiec i mięso drobiowe wciąż drożeje

Ceny drobiu od wielu tygodni sukcesywnie rosną. Kurczęta brojlery w ciągu miesiąca podrożały o 20%, indyki o niemal 11%, a kaczki brojlery o 6%. Żywiec drobiowy w zakładach objętych monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej...

"Ewentualne ustanowienie nadzwyczajnych środków wsparcia leży w kompetencjach Komisji Europejskiej i jest przyjmowane w drodze rozporządzenia wykonawczego Komisji. Ewentualne rekompensaty za poniesione straty rynkowe zostaną ustanowione w Polsce na podstawie krajowych przepisów prawa, wdrażających rozporządzenie wykonawcze KE, z wyszczególnieniem rodzaju i wielkości rekompensat" - wskazuje Guba.

Zwraca też uwagę, że zgodnie przepisami unijnymi, nadzwyczajne środki wsparcia mogą być podejmowane tylko, jeżeli zainteresowane państwo członkowskie szybko zastosowało środki zdrowotne i weterynaryjne w celu wyeliminowania choroby oraz jedynie w zakresie i przedziale czasowym niezbędnym do wsparcia rynku.

W związku z tym wniosek obejmuje straty, którego granice czasowe wyznacza data odzyskania przez Polskę statusu kraju wolnego od grypy ptaków, czyli 25 września 2021 r. Jednocześnie ministerstwo planuje uzupełnić wniosek do KE w zakresie strat powstałych po tym dniu.

"W 2022 r. zidentyfikowano 22 ogniska grypy ptaków w Polsce (ostatnie 9 marca). Należy podkreślić, że ewentualne podjęcie działań w celu uzupełnienia wniosku będzie możliwe po wyeliminowaniu choroby" - podsumował urzędnik z resortu rolnictwa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA