Sąd zezwolił hodowcom na zabijanie męskich piskląt

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
21-05-2016,11:50 Aktualizacja: 21-05-2016,13:06
A A A

Wyższy Sąd Administracyjny w Muenster orzekł, że zabijanie piskląt płci męskiej na masową skalę zaraz po wykluciu się z jaja nie narusza ustawy o ochronie zwierząt.

Sędziowie przyznali rację hodowcom drobiu w sporze z rządem Nadrenii Północnej-Westfalii.

Zdaniem sądu OVG w Muenster ustawa o ochronie zwierząt dopuszcza ich zabijanie, jeżeli istnieją po temu rozsądne powody.

jaja spożywcze, jaja klasy L, jaja klasy M, jaja

Jaja spożywcze coraz tańsze

Jaja spożywcze klasy L i M sprzedawano w kwietniu w krajach Europejskiej średnio po 111,3 euro za 100 kilogramów. Przez miesiąc stawki spadły o 8,6 proc. Komisja Europejska informuje, że w skali roku notowania poleciały w dół o 10,3...
Hodowanie piskląt płci męskiej związane byłoby dla właścicieli wylęgarni z niewspółmiernymi kosztami i nie może być traktowane jako alternatywa (wobec zabijania) - podano w uzasadnieniu.

Miliony piskląt męskich uznanych przez hodowców za bezużyteczne są likwidowane natychmiast po wykluciu.

Sąd nie pozwolił na odwołanie od wyroku do Federalnego Sądu Administracyjnego.

Minister ochrony środowiska Nadrenii Północnej-Westfalii Johannes Remmel wydał trzy lata temu rozporządzenie zakazujące hodowcom zabijania piskląt. Właściciele jedenastu zakładów hodowlanych zaskarżyli decyzję ministra do sądu administracyjnego.

Remmel powiedział po ogłoszeniu wyroku, że jest to "gorzka porażka" dla obrońców praw zwierząt. Społeczeństwo nie akceptuje zabijania zwierząt - dodał polityk Zielonych.

drób, eksport drobiu, podroby drobiowe, kurczęta

Polska zwiększa udział w eksporcie unijnego drobiu

W pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku Unia Europejska wyeksportowała do krajów trzecich 212,8 tys. ton mięsa, żywca, podrobów i przetworów drobiu. To o 3,3 proc. więcej niż w tym samym czasie przed rokiem.  ...
Rząd Angeli Merkel przeciwny jest zakazowi, preferuje natomiast opracowywane obecnie rozwiązanie pozwalające ustalić płeć pisklęcia jeszcze przed wykluciem się z jaja. Wykorzystująca technikę laserową metoda ma być gotowa do wprowadzenia na rynek w 2017 roku.

Jak podaje agencja dpa, w Niemczech jest co najmniej 40 mln kur niosek, przy czym ta statystyka uwzględnia tylko fermy hodowlane powyżej 3 tys. sztuk. Produkują one rocznie 11,8 mld jaj.

Statystyczny Niemiec zjadł w zeszłym roku 233 jaja.

W porównaniu z rokiem 1990 konsumpcja mięsa z drobiu wzrosła o dwie trzecie i wynosi obecnie 1,58 mln ton. Na głowę mieszkańca Niemiec w 2014 roku przypadło 20 kilogramów mięsa z drobiu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA