Są problemy ze sprzedażą piskląt i jaj z powodu ptasiej grypy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
03-02-2017,8:40 Aktualizacja: 03-02-2017,9:09
A A A

Zakłady produkujące pisklęta i jaja wylęgowe mają ogromne kłopoty z ich sprzedażą z powodu ptasiej grypy - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz i proszą ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela o pomoc.

Drobiarze zwrócili się do ministra rolnictwa o zdecydowane działania polskiego rządu zmierzające do wprowadzenia procedury regionalizacji, która umożliwi sprzedaż piskląt i jaj z terenów, w których nie wystąpiła ptasia grypa.

drób, produkcja drobiu, brojlery, pisklęta, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

2017 rok zapowiada się krytycznie dla sektora mięsa drobiowego

Głównym problemem, z jakim będą musieli sobie poradzić polscy drobiarze w tym roku będzie grypa ptaków. Bardzo prawdopodobne jest, że rozpoczynający się rok przyniesie wykrycie kolejnych ognisk tej choroby i gigantyczne straty. Grypa...
Większość krajów pozaunijnych w związku z ptasią grypą wprowadziła zakaz sprowadzania tych produktów z Polski.

Zdaniem Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz "bez zdecydowanych działań polskiego rządu wiele firm może stracić płynność finansową".

Przedstawiciele zakładów wylęgu drobiu chcą także, aby minister rolnictwa zmienił przepisy dotyczące rekompensat, gdyż nie przysługują one producentom piskląt.

W pierwszych 11 miesiącach 2016 roku z Polski wyeksportowano 74 miliony piskląt drobiu oraz 77 milionów sztuk jaj wylęgowych. Tylko na Białoruś wyjechało z Polski prawie 13 mln piskląt oraz 12 mln jaj.

drób, ptasia grypa, bioasekuracja, ARiMR, Strzelce Opolskie, lekkomyślność rolnika

Ptasia grypa szaleje, a on zakopał martwe kury na polu

Kilka dni temu mieszkańcy okolic Strzelec Opolskich odkryli martwe ptaki na polach pomiędzy miejscowościami Szymiszów a Suchodaniec. Pod cienką warstwą śniegu doliczyli się co najmniej 20 padłych kur. - Ale mogło być ich więcej - mówi...
"Brak zdecydowanych działań rządu może rzucić cień na sukces Polski jako czołowego producenta drobiu w Unii Europejskiej. W dłuższej perspektywie obecna sytuacja może negatywnie wpłynąć na polską bazę genową i wylęgową, a w efekcie zachwiać bezpieczeństwem żywnościowym naszego kraju" - uważa Izba.

Dotychczas w Polsce stwierdzono 37 ognisk ptasiej grypy. Wirus wykrywany jest w połowie województw, najwięcej jest ich w woj. lubuskim, gdzie zutylizowano ponad 1 mln sztuk drobiu, głównie indyków, kaczek i gęsi.

Od środy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o wypłatę rekompensat dla zakładów, które znalazły się w strefie zapowietrzonej i zagrożonej. Rekompensata wypłacana jest dla sztuki drobiu - za indyka i strusia - w wysokości 25 zł, za kaczkę lub gęś - 15 zł, w przypadku kury, perlicy lub przepiórki- 5 zł, a pozostałych gatunków drobiu - 4 zł. Na ten cel na razie przewidziano 30 mln zł.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA