Rosja nakłada kolejne ograniczenia w związku z grypą ptaków w Polsce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
07-02-2020,9:15 Aktualizacja: 07-02-2020,9:09
A A A
Służby weterynaryjne podały, że w związku z wystąpieniem w Polsce ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), służby weterynaryjna Federacji Rosyjskiej rozszerzyły ograniczenia. Dotyczą one wwozu towarów z woj. dolnośląskiego.
 
Rosja od 5 lutego 2020 r. wprowadziła tymczasowe ograniczenia wwozu niektórych towarów z woj. dolnośląskiego, co ma związek z pojawieniem się tam ogniska grypy ptaków. 
 
Wśród towarów objętych restrykcjami znajduje się mięso drobiowe, gotowe produkty drobiowe oraz zawierające w swoim składzie produkty przetwórstwa drobiu, z wyjątkiem poddanych obróbce, która gwarantuje zniszczenie wirusa grypy ptaków.
 
grypa ptaków, wirus grypy ptaków h5n8, eksport drobiu, ograniczenia importowe, Japonia, Kazachstan, Rosja, Kuba, Białoru

Kolejne kraje wprowadzają ograniczenia dla polskiego drobiu

Drób i mięso drobiowe z Polski oraz poszczególnych regionów, w których występuje zjadliwa grypa ptaków, niemal w każdym tygodniu jest obejmowane nowymi zakazami eksportowymi. Departamentu Nadzoru Weterynaryjnego i...
Ograniczenia dotyczą również pasz i dodatków paszowych przeznaczonych dla drobiu z wyjątkiem tych pochodzenia roślinnego oraz syntezy chemicznej i mikrobiologicznej.
 
Nie można również przewozić do Rosji sprzętu przeznaczonego do hodowli, uboju oraz rozbioru drobiu, który był wcześniej używany. 
 
Rosja w przypadku wwozu wymienionych produktów z Polski wymaga, aby w świadectwie towarzyszącym przesyłce w punkcie dotyczącym terytorium wolnego od grypy ptaków, umieścić informację o jej pochodzeniu. Towary nie mogą być wyprodukowane na terenie województwa lubelskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.
 
Rosjanie sprostowali także informację, zgodnie z którą zakaz wwozu wymienionych towarów miał być rzekomo rozszerzony również na województwa, w których obecnie nie występuje wirus grypy ptaków.
 
W przypadku transportu z Polski do Rosji żywego drobiu i jaj wylęgowych w odpowiednich świadectwach weterynaryjnych trzeba zamieścić informację ”spoza terenów województw: lubelskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, podkarpackiego, małopolskiego, opolskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, śląskiego.”
 
Informacja ta może zostać naniesiona zarówno odręcznie, jak i w druku oraz musi być poświadczona podpisem i pieczęcią lekarza weterynarii, wydającego świadectwo zdrowia.
  
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2022

Hoduj z głową bydło:

-Delikatne jersyki

-Zysk z mleka i z pierwiastek

-Odmiana ma znaczenie

-Dba o rozród i szybki postęp

-Niedoceniona słoma

 

PRENUMERATA