Ptasia grypa - potwierdzono cztery kolejne ogniska

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
27-12-2016,9:25 Aktualizacja: 27-12-2016,10:02
A A A
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu czterech nowych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8. Wirusa wykryto w trzech gospodarstwach położonych w woj. lubuskim oraz jednym w woj. małopolskim.
 
Dziesiąte ognisko grypy ptaków potwierdzono w stadzie, w którym utrzymywano ponad 60 tys. kaczek pekin. Gospodarstwo jest położone w miejscowości Borek w gminie Deszczno, w powiecie gorzowskim, w województwie lubuskim, w obrębie obszaru zapowietrzonego ustanowionego wokół gospodarstw, w których wyznaczono poprzednie ogniska HPAI w tym roku.
 
Jedenaste ognisko wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym ponad 7 tyś. indyków, położonym w miejscowości Maszewo, w gminie Deszczno, powiat gorzowski, województwo lubuskie.
 
ptasia grypa, deszczno, lubuskie, bioasekuracja, Włodzimierz Skorupski, Główny Lekarz Weterynarii

PO: ptasia grypa szaleje, a rząd sobie nie radzi

W kraju - szczególnie w województwie lubuskim - szaleje ptasia grypa, a rząd i ministerstwo rolnictwa są totalnie zaskoczone i nie mogą sobie poradzić - uważają posłowie Platformy Obywatelskiej. - Chciałbym poinformować państwa w...
Dwunaste ognisko wysoce wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 22 kaczki i 19 kur, położonym w miejscowości Czuszów, w gminie Pałecznica, powiat proszowicki, województwo małopolskie.
 
Z kolei trzynaste ognisko grypy ptaków potwierdzono w gospodarstwie utrzymującym ponad 27 tyś. indyków, położonym w miejscowości Karnin w gminie Deszczno, powiat gorzowski, województwo lubuskie.
 
Jak czytamy na stronie internetowej Głównego Inspektora Weterynarii obecność wirusa ptasiej grypy potwierdziły wyniki badań otrzymanych w dniach 23 oraz 26 grudnia z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach. 
 
Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu. 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA