Polski drób wraca do Hongkongu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-10-2021,9:50 Aktualizacja: 13-10-2021,9:58
A A A

Władze Hongkongu zniosły wszelkie restrykcje w imporcie mięsa drobiowego i jego przetworów z Polski - poinformowała Inspekcja Weterynaryjna. Zakaz sprowadzania mięsa był nałożony w związku z wystąpieniem w naszym kraju grypy ptaków.

"Służba weterynaryjna Hongkongu z dniem 7 października zniosła zakaz eksportu na tamtejszy rynek mięsa drobiowego (tuszek, elementów i podrobów) oraz produktów drobiowych (w tym jaj) z 34 polskich powiatów: kaliski, ostrzeszowski, kępiński, ostrowski (woj. wielkopolskie), pleszewski, siedlecki, gostyniński, żuromiński, mławski, płocki, sierpecki, ostrowski (woj. mazowieckie), ciechanowski, makowski, piaseczyński, nowomiejski, iławski, działdowski, kętrzyński, ełcki, ostródzki, nidzicki, kartuski, kwidzyński, lęborski, włodawski, bialski, brodnicki, wąbrzeski, sieradzki, prudnicki, krośnieński, gorlicki, pszczyński" - napisano w komunikacie.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1, Czechy

Ognisko grypy ptaków blisko Polski

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że 29 września 2021r. na terytorium Czech potwierdzono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1. Grypa ptaków została wykryta u drobiu w gospodarstwie przyzagrodowym, w...

W związku z decyzją władz Hongkongu, nie obowiązują już żadne restrykcje w eksporcie do tego państwa, nałożone z uwagi na występowanie w Polsce ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Inspekcja poinformowała, że tamtejsze władze akceptują wyłącznie świeże/mrożone mięso drobiowe i produkty drobiowe, których cała przesyłka pochodzi z drobiu utrzymywanego w strefie wolnej od grypy ptaków od momentu jego wyklucia lub przez co najmniej ostatnie 21 dni przed wysyłką.

Przesyłki jaj drobiowych przeznaczonych do spożycia przez ludzi będą przyjmowane wyłącznie ze strefy wolnej od grypy ptaków - muszą być też transportowane w nowych lub odpowiednio odkażanych opakowaniach.

Przesyłkom musi towarzyszyć ponadto bilateralnie uzgodnione świadectwo zdrowia dla świeżego mięsa drobiowego i jego produktów wywożonych do Hongkongu lub świadectwo zdrowia dla jaj wywożonych do Hongkongu, dostępne na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Pod koniec września Polska złożyła do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) deklarację o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. Zgodnie z Kodeksem Zdrowia Zwierząt Lądowych OIE, jeżeli zakażenie wirusem grypy ptaków (HPAI) wystąpiło w państwie uprzednio wolnym od grypy ptaków, odzyskanie statusu wolnego może nastąpić 28 dni po zastosowaniu "stamping-out policy", czyli likwidacji ognisk i przeprowadzeniu oczyszczania i odkażania.

Grypa ptaków w sezonie 2020/2021 wystąpiła w Polsce na niespotykaną dotychczas skalę. Wykryto 339 ognisk choroby. Ostatnie potwierdzono 9 sierpnia na fermie w powiecie żuromińskim, gdzie przebywało 570 tys. kur. Od początku roku najwięcej ognisk tej choroby potwierdzono na Mazowszu i w Wielkopolsce.
 Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA