Polska stara się o uwolnienie od grypy ptaków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
25-11-2023,10:05 Aktualizacja: 09-12-2023,5:19
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o złożeniu do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) deklaracji o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

Ogniska HPAI w Polsce wybuchły w 8 i 16 października odpowiednio w stadzie komercyjnym w woj. łódzkim oraz przyzagrodowym w woj. zachodniopomorskim. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ i TUTAJ.

Główny lekarz weterynarii 17 listopada 2023 r. w związku z zakończeniem procedur likwidacji choroby po wykryciu dwóch ognisk HPAI, złożył deklarację o odzyskaniu przez nasz kraj statusu kraju wolnego od tej choroby, który trwał od sierpnia do października.

cena drobiu, żywiec drobiowy, mięso,indyki, brojlery, spadek cen,

Sprawdź jak kształtują się ceny żywca drobiowego

Krajowe notowania żywca drobiowego w drugim tygodniu listopada uległy korekcie. Ceny indyków i gęsi tuczonych wzrosły, kaczek brojlerów spadły, a kurcząt pozostały bez zmian.    Dostawcy za żywiec indyczy w drugim tygodniu...

Jeżeli zakażenie HPAI u drobiu wystąpiło w państwie uprzednio wolnym od grypy ptaków, odzyskanie statusu wolnego może nastąpić 28 dni po zastosowaniu stamping-out policy, pod warunkiem, że zostały zakończone działania w ognisku i zapewniony jest nadzór.

Polskie służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania (stamping-out policy), przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.

Do procedur tych należą uśmiercanie ptaków, unieszkodliwianie zwłok padłych i zabitych paków, oczyszczanie i dezynfekcja.

Wokół ognisk choroby zostały ustanowione obszary objęte ograniczeniami, na których obowiązywały restrykcje.

Polska, jako państwo członkowskie Unii Europejskiej realizuje program nadzoru grypy ptaków w gospodarstwach utrzymujących drób oraz u dzikich ptaków.

Obecnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu drobiu, mięsa i produktów drobiowych wynikające z procedur zwalczania grypy ptaków u drobiu.

Informacje o bieżącej sytuacji epizootycznej w zakresie grypy ptaków w Polsce i innych państwach członkowskich UE publikowane są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii TUTAJ

Mapę obrazującą ogniska HPAI u drobiu domowego oraz dzikiego ptactwa znajdziesz TUTAJ

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków



 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA