PO: ptasia grypa szaleje, a rząd sobie nie radzi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-12-2016,14:50 Aktualizacja: 23-12-2016,15:13
A A A

W kraju - szczególnie w województwie lubuskim - szaleje ptasia grypa, a rząd i ministerstwo rolnictwa są totalnie zaskoczone i nie mogą sobie poradzić - uważają posłowie Platformy Obywatelskiej.

- Chciałbym poinformować państwa w tonie alarmistycznym, że w Polsce w tej chwili szaleje ptasia grypa, która dziesiątkuje stada polskich hodowców i nie tylko. Rząd i ministerstwo rolnictwa są totalnie zaskoczone, a także administracja ze wszystkimi swoimi służbami. Nie mogą sobie poradzić - powiedział na piątkowym briefingu w Sejmie Zbigniew Ajchler.

ptasia grypa, darłowo, pomorze zachodnie, mewa

Ptasia grypa wróciła na Pomorze Zachodnie. Padłe mewy były chore

Wirusa ptasiej grypy potwierdzono u padłych trzech mew w Darłowie. To drugi przypadek choroby u dzikich ptaków na Pomorzu Zachodnim. Osiem ognisk stwierdzono ponadto w gospodarstwach na terenie trzech województw. Pierwszy przypadek...

Według niego, "rolnicy dokonują pielgrzymki w strachu przed bankructwem, bo rozmiary śnięć ptaków są straszne". - Na dziś mamy ok. 150 tys. zatrutych ptaków: indyków, gęsi, kaczek. Służby nie nadążają z ich odbiorem - powiedział poseł PO nawiązując do sytuacji w woj. lubuskim.

- Co tam się wyprawia, tam są hałdy żywych i nieżywych ptaków, jest do utylizacji element ściółki po tych ptakach. Mimo, że pan wojewoda lubuski ogłosił, że wszystko to będzie usunięte, nie ma decyzji w tym zakresie. Pan minister rolnictwa kompletnie nad tym nie panuje, jest totalny chaos w tym rejonie - mówił Ajchler.

Według niego, do akcji pomocy rolnikom włączono wojsko, które - jak twierdzi poseł PO - nie przestrzega podstawowych zasad bioasekuracji. - Wchodzą, kontrolują, przeprowadzają swoje czynności i jednocześnie bez dezynfekcji wychodzą na tereny nieobjęte skażeniem - relacjonował poseł. Jego zdaniem, jeśli pan minister rolnictwa, Krzysztof Jurgiel będzie nadal spał, to z ptasią grypą będzie jak z ASF, gdzie 50 proc. wieprzowiny trzeba importować z Zachodu.
wirus ptasiej grypy, ósmy przypadek, stado indyków

Ptasia grypa – trzy kolejne ogniska w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu szóstego, siódmego i ósmego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8, którą wykryto w dwóch gospodarstwach w woj. lubuskim oraz jednym w...

- Alarmuję: panie ministrze, jeśli nie może pan objąć sprawy swoją organizacją, to niech pan zrezygnuje, niech przyjdzie inny minister, inny człowiek i da sobie z tym radę; tak dalej być nie może - powiedział Ajchler.

W Lubuskiem potwierdzono dotychczas pięć ognisk wirusa H5N8 u ptactwa hodowlanego. Wszystkie znajdują się w podgorzowskiej gminie Deszczno, gdzie występuje duże zagęszczenie ferm drobiarskich.  Służby weterynaryjne podjęły decyzję o wybiciu i utylizacji wszystkich ptaków hodowlanych ze stref zapowietrzonych. Według szacunków będzie to ponad 500 tys. sztuk drobiu.

Na miejscu pracują specjalistyczne firmy zajmujące się usypianiem ptaków, których zwłoki pod nadzorem policji są wywożone do zakładów zajmujących się utylizację martwych zwierząt. Walka z chorobą może potrwać kilka miesięcy.

Potwierdzono też informację o wykryciu dwóch ognisk ptasiej grypy w Małopolsce i na Podkarpaciu, ale ich skala jest znacznie mniejsza niż w Lubuskiem.

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych | Hodowla i chów gęsi | Sygnały brojlerów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA