Ministerstwo rolnictwa szykuje nową daninę dla drobiarstwa?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
03-04-2023,12:15 Aktualizacja: 03-04-2023,10:44
A A A

Piotr Lisiecki, prezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP), krytykuje pomysł utworzenia Funduszu Ochrony Rolnictwa.

- Ministerstwo rolnictwa kolejny raz chce utrudnić życie polskim producentom oraz przetwórcom drobiu. Pod chwytliwym hasłem ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa próbuje się wprowadzić nową daninę, która zmniejszy dochody rolników oraz osłabi konkurencyjność polskiego drobiarstwa na arenie międzynarodowej - uważa Piotr Lisiecki, prezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP).

Pomysł ministerstwa rolnictwa to jego zdaniem strzał w stopę nie tylko dla drobiarstwa, ale dla polskiego rolnictwa w ogóle

ceny jaj, mięso drobiowe, Mariusz Szymyślik, KIPDiP, grypa ptaków

Jaja w cenie mięsa drobiowego. Rynek jest mocno rozchwiany

Hurtowe ceny jaj i mięsa drobiowego w UE są na tym samym poziomie. Dotychczas mięso było o kilkadziesiąt procent droższe. Sytuacja cenowa świadczy o ogromnym rozchwianiu rynków drobiarskich – informuje Krajowa Izba Producentów...

Funduszu Ochrony Rolnictwa jest przestarzały?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało przepisy. Mają one doprowadzić do utworzenia Funduszu Ochrony Rolnictwa przez podmioty prowadzące skup, przechowywanie, obróbkę, przetwarzanie lub dalszą odsprzedaż produktów rolnych.

Z Funduszu Ochrony Rolnictwa miałyby być wypłacane rekompensaty producentom rolnym sprzedającym swoje produkty rolne w przypadku niewypłacalności tych podmiotów.

Pieniądze wpłacane do funduszu miałyby być gromadzone na wyodrębnionym rachunku bankowym administrowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Drobiarze zrzeszeni w Krajowej Izbie Producentów Drobiu i Pasz twierdzą, że projektowana ustawa jest oparta na przestarzałej i nieefektywnej koncepcji.

Zdaniem KIPDiP urzędnicy ministerstwa rolnictwa próbują rozwiązywać problemy sektora rolnego za pomocą metod, które nie tylko nie wspierają rolnictwa, ale wręcz mu szkodzą.

grypa ptaków, szczepionki przeciw HPAI, produkcja drobiu, USA, Holandia

Szczepić drób przeciwko HPAI, czy nie? Testy już trwają

Amerykański Departament Rolnictwa rozpoczął prace nad oceną zasadności wprowadzenia powszechnych szczepień drobiu przeciwko HPAI. Testowane są cztery szczepionki. Ważniejsze jednak od wyników testów skuteczności preparatów...

Piotr Lisiecki, prezes KIPDiP dowodzi, że projektowany akt prawny chce zażegnywać kłopoty rolnictwa przy wykorzystaniu narzędzi, które być może miały rację bytu kilkadziesiąt lat temu, ale obecnie zamiast pomagać mogą pogłębiać istniejące problemy.

Osłabi polską konkurencyjność

Według Lisieckiego główną szkodą, jaką spowodowałyby proponowane przepisy, byłoby osłabienie konkurencyjności polskiej gospodarki żywnościowej.

- W drobiarstwie, które pracuje na minimalnych marżach, a w pewnych okresach roku nawet na marżach negatywnych, każde dodatkowe obciążenie oznacza potencjalną utratę szans zawarcia kontraktów - mówi prezes KIPDiP dodając:

- To w oczywisty sposób przełoży się na spadek wolumenów eksportowych, a przy niesprzyjających okolicznościach może doprowadzić do istotnego pogorszenia pozycji krajowych producentów względem importu zagranicznego.

KIPDiP w swoim stanowisku podkreśla także, że idea ochrony interesów producentów rolnych w projektowanym akcie prawnym nie generuje jakiejkolwiek wartości dodanej, bowiem sprowadza się do zamiany jednego ryzyka na inne.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1, kaczki rzeźne

Wybuchły ogniska grypy ptaków po miesiącu przerwy

Ogniska HPAI nr 57 i 58 w 2023 roku zostały potwierdzone przez Inspekcję Weterynaryjną 22 marca tj. po niespełna miesiącu od stwierdzenia ostatnich. Wszystkie były wywołane podtypem wirusa H5N1. Ognisko HPAI nr 57 stwierdzono 22 marca w...

Izba wyjaśnia, że ryzyko niewypłacalności partnera biznesowego zamienione ma zostać na ryzyko permanentnej wyceny skupowanego surowca poniżej ceny rynkowej. Nie ma bowiem wątpliwości, że koszty ewentualnego nowego rozwiązania poniosą w ostatecznym rozrachunku rolnicy.

W tym kontekście izba wskazuje, że współczesna gospodarka bardzo dobrze radzi sobie z sytuacjami niewypłacalności i stosuje powszechnie skuteczne rozwiązania tej sytuacji. Są to m.in. umowy factoringowe, czy niektóre produkty ubezpieczeniowe.

Piotr Lisiecki, prezes KIPDiP zwraca także uwagę, że na marginesie dyskusji o ustawie o Funduszu Ochrony Rolnictwa, wielu producentów drobiu wskazuje na krytyczne uwagi środowiska drobiarskiego jakie są formułowane pod adresem bliźniaczych aktów prawnych.

Chodzi przede wszystkim o ustawę o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych, która jest oceniana jako de facto opodatkowanie działalności drobiarskiej przy iluzorycznych korzyściach z tych obciążeń wynikających.

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indykówPoleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA