Latem ceny skupu brojlerów mogą być najwyższe od lat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-05-2018,13:00 Aktualizacja: 22-05-2018,13:13
A A A

W miesiącach letnich, ceny żywca kurcząt rzeźnych mogą w skupie sięgnąć poziomów nienotowanych na polskim rynku od kilku lat - prognozuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Wszystko za sprawą blokowania przez Unię Europejską importu mięsa z Brazylii. KIPDiP twierdzi, że już teraz w niektórych rejonach naszego kraju widać większy popyt na żywiec niż wynika to z możliwości hodowców.

eksport drobiu do chin, drób, produkcja drobiu, jacek bogucki, ptasia grypa

Chiny w tym roku otworzą się nasz drób? Minister jest dobrej myśli

- Mam nadzieję, że do końca roku chiński rynek zostanie ponownie otwarty na polski drób - powiedział Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa. Polityk rozmawia na ten temat w Pekinie z tamtejszymi urzędnikami. Wiceszef resortu przypomniał, że...

- Oczywistą przyczyną wzrostu cen na rynku jest drastycznie ograniczony przywóz z Brazylii. W zeszłym roku z tego kraju Unia Europejska zaimportowała aż o 100 tys. ton mniej mięsa drobiowego niż w roku 2016. Obecnie, tylko po pierwszych dwóch miesiącach roku, Brazylijczycy byli zmuszeni zmniejszyć dostawy o pond 41 tys. ton. To powoduje, że miejsce mięsa z Ameryki Południowej zajmuje, między innymi, mięso z Polski - tłumaczy Mariusz Szymyślik, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Ekspert twierdzi, że dalszy rozwój sytuacji na rynku będzie przede wszystkim zależał od ewentualnego powodzenia prób zawarcia porozumienia między Unią a Brazylią.

Kraj ten zamierza wystąpić o arbitraż do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie pogwałcenia przepisów handlu międzynarodowego przez Wspólnotę. Chodzi o zablokowanie eksportu do Europy z zakładów należących do największej firmy przetwarzającej mięso drobiowe na świecie - BRF.

produkcja drobiu w polsce, drób, eksport drobiu, handel mięsem, łukasz czech

Polska coraz więcej zarabia na drobiu. Ale trzeba szukać rynków zbytu

W 2017 r. Polska wyprodukowała około 2,69 mln ton drobiu z czego 1,12 mln ton trafiło na eksport. Analizy wskazują, że w tym roku możemy liczyć na powyżej 1,3 proc. wzrostu wytwórczości. Drób jest jednym z najbardziej...

Brazylijczycy twierdzą, że blokada wysyłek nie jest podyktowana względami sanitarnymi, lecz jest wyrazem niezgodnej z przepisami WTO polityki protekcjonistycznej UE. Sprzedaż mięsa kurcząt rzeźnych do Europy ma około 7,3 proc. udziału w wywozie z tego państwa.

Zdaniem Szymyślika brazylijska ofensywa przed WTO wcale nie jest jednak pewna. - Wielu analityków mówi, że Brazylia boi się, że ewentualna skarga do WTO może obnażyć jej słabości. W związku z tym pojawiły się spekulacje, że zamiast walczyć prawnie z UE będzie chciała się "dogadać". Taki rozwój sytuacji jest oczywiście korzystny dla polskiego eksportu, ponieważ urzędnicy europejscy prawdopodobnie nie będą się śpieszyć z zawieraniem porozumienia - twierdzi.

Według dyrektora KIPDiP jeśli taki scenariusz się sprawdzi to możliwe jest, że ceny skupu żywca kurcząt brojlerów będą w miesiącach wakacyjnych najwyższe od 2-3 lat. To sytuacja niezwykła ponieważ od dawna rynkiem skupu rządził w naszym kraju schemat, wedle którego w każdym miesiącu średnie stawki skupu były niższe niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA