Jaja w sklepach tańsze niż u producentów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
25-02-2024,9:30 Aktualizacja: 25-02-2024,5:59
A A A

Producenci jaj stali się mimowolnymi ofiarami wojny cenowej między dwoma największymi sieciami handlowymi w Polsce.

Wiodący detaliści sprzedają w swoich sklepach jaja kurze poniżej cen zakupu, a to powoduje, że pozostali odbiorcy podejrzewają producentów jaj o nierówne traktowanie kontrahentów.

- Monitoring cen detalicznych prowadzony przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz dowodzi, że w niektórych momentach dwaj kluczowi dla naszego rynku detaliści sprzedają jaja kurze w cenach blisko o 50 procent niższych niż te, po których kupują jaja od producentów – mówi Katarzyna Gawrońska, dyrektorka Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz dodając:

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1, indyki rzeźne

HPAI. 3 ogniska grypy ptaków w gminie Iława

Główny Inspektorat Weterynarii naniósł na mapę obrazującą występowanie ognisk grypy ptaków trzy nowe. Ogniska HPAI u kaczek rzeźnych oraz indyków rzeźnych zostały stwierdzone 20 lutego w trzech położonych blisko siebie...

- Izba jest zadowolona, że konsumenci zyskali nieoczekiwany dostęp do bardzo tanich jaj, że sieci handlowe dotują swoich klientów jednak taka polityka cenowa rodzi również niestety wiele problemów dla producentów jaj.

Kluczowym kłopotem producentów jaj, który jest bezpośrednim następstwem wojny cenowej najważniejszych graczy handlu nowoczesnego, jest codzienne mierzenie się z żądaniami o obniżkę cen formułowanych przez innych odbiorców jaj.

Według dyrektor Gawrońskiej z KIPDiP, sytuacji nie poprawiają tłumaczenia, że największe sieci handlowe płacą normalną cenę, a sprzedaż poniżej kosztów zakupu jest suwerenną decyzją tych sieci.

Polscy producenci jaj stawiają też czoła podejrzeniom konsumentów, którzy sądzą że tak duże obniżki cen muszą wiązać się z obniżeniem jakości towaru albo z karmieniem kur paszami podejrzanego pochodzenia lub niepełnowartościowymi.

rzekomy pomoru drobiu, drób rzeźny, wirus, Newcastle Disease, choroba Newcastle, paramyksowirus ptaków serotypu-1

Polska odzyskała status kraju wolnego od rzekomego pomoru drobiu

Polska odzyskała status kraju wolnego od choroby Newcastle (ND) u drobiu. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (WOAH) opublikowała odpowiednią deklarację w tej sprawie. Główny lekarz weterynarii informuje, że złożenie deklaracji do...

Wielu kupujących obawia się także, że niskie ceny wynikają z tego, że na naszym rynku sprzedawane są jaja, które sprowadzono do Polski z krajów o niższym standardzie higienicznym i dobrostanowym.

- Przyzwyczailiśmy się, że okresowo duże sieci handlowe sprzedają jaja konsumentom poniżej ceny ich hurtowego nabycia. Zwykle jednak dyskonto dla konsumentów wynosiło kilkanaście do dwudziestu procent - mówi Katarzyna Gawrońska relacjonuje obawy producentów dodając:

- Obecnie, kiedy jaja sprzedawane są konsumentom zdecydowanie poniżej ceny ich wytworzenia, cała branża jest więcej niż zaniepokojona.

Dyrektorka KIPDiP podkreśla jednak, że branża produkcji i dystrybucji jaj nie chce się wtrącać w suwerenne decyzje swoich partnerów handlowych.

– Jedyne, o co prosimy, to o zachowanie zdrowego rozsądku – podsumowuje Gawrońska.

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indykówPoleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu