HPAI w stadzie drobiu. 35. ognisko potwierdzone

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
25-09-2022,12:30 Aktualizacja: 07-12-2022,17:18
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o stwierdzeniu 35. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce.

Wirus HPAI podtypu H5N1 w stadzie drobiu został potwierdzony na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych 21 września 2022 r. z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko HPAI nr 35 w 2022 roku zostało stwierdzone w miejscowości Stary Besk w gminie Grabów w powiecie łęczyckim w woj. łódzkim.

Ognisko HPAI wybuchło w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 1 643 gęsi rzeźnych. Znajdowały się w nim również 43 kury.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1, Krzysztof Śmietanka

Grypa ptaków staje się chorobą całoroczną

Dynamika zakażeń wirusami grypy u dzikich ptaków w ostatnim czasie zmienia się na niekorzyść. Od ubiegłego roku obserwujemy, że wirus po zakończeniu sezonu grypowego nie znika z ich populacji, lecz utrzymuje się na obszarach lęgowych naszego...

Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane 20 września w związku ze zgłoszeniem zwiększonej śmiertelności w stadzie.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie środki zwalczania choroby w związku ze stwierdzeniem w gospodarstwie ogniska HPAI nr 2022/35, zgodnie z procedurami wynikającymi z przepisów prawa krajowego oraz rozporządzenia Delegowanym Komisji (UE) 2020/687.

Służby weterynaryjne w Polsce w tym roku kalendarzowym do 21 września stwierdziły 35 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu oraz 28 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u dzikich ptaków.

Ostatnie tj. 34. ognisko u drobiu zostało stwierdzone 22 lipca w woj. wielkopolskim, a 28. u dzikich ptaków stwierdzono 18 lipca w woj. pomorskim.

Informacje o bieżącej sytuacji epizootycznej w zakresie grypy ptaków w 2022 r. w Polsce i innych państwach członkowskich UE publikowane są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii. Znajdziesz je TUTAJ

Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indykówPoleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA