HPAI przyczyną utylizacji tysięcy sztuk drobiu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
17-05-2021,18:45 Aktualizacja: 17-05-2021,18:45
A A A
Główny lekarz weterynarii poinformował o 6 nowych ogniskach wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu w Polsce. Chorobę potwierdzono w woj. mazowieckim i w wielkopolskim.
 
Grypa ptaków podtypu H5N8 została potwierdzona na podstawie wyników badań laboratoryjnych Państwowego Instytutu  Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach z 7 i 11 maja 2021 r.
 
Służby weterynaryjne tym samym poinformowały o wystąpieniu nowych ognisk nr 307 - 312 w 2021 r. 
 
Ognisko HPAI nr 307 w bieżącym roku stwierdzono 7 maja w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 164 937 kur w odchowie. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Cieszki w gminie Lubowidz w powiecie żuromińskim w woj. mazowieckim.
 
ptasia grypa, ognisko choroby, wirus HPAI, choroba potwierdzona w Polsce, woj. wielkopolskie, ferma drobiu

Już ponad 300 ognisk grypy ptaków

Główny lekarz weterynarii poinformował, że w Polsce odnotowano 306 ognisk grypy ptaków.  Najwięcej z nich potwierdzono w woj. mazowieckim.    Służby weterynaryjne wydały komunikat o stwierdzeniu ognisk wysoce zjadliwej...
Ognisko choroby 308 stwierdzono 11 maja w gospodarstwie utrzymującym 28 020 brojlerów kurzych położonym w miejscowości Radzanów w gminie Radzanów w powiecie mławskim w woj. mazowieckim.
 
Ognisko grypy ptaków nr 309 potwierdzono 11 maja w gospodarstwie utrzymującym 18 000 brojlerów kurzych. Gospodarstwo jest położone w miejscowości Jaworowo-Lipa w gminie Zawidz w powiecie sierpeckim w woj. mazowieckim.
 
Ognisko HPAI nr 310 potwierdzono 11 maja w gospodarstwie, w którym utrzymywano 6 050 gęsi rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Ciachcin w gminie Bielsk w powiecie płockim w woj. mazowieckim.
 
Ognisko nr 311 stwierdzone 11 maja wybuchło w gospodarstwie utrzymującym 49 577 indyków w odchowie położonym w miejscowości Czechel w gminie Gołuchów w powiecie pleszewskim w woj. wielkopolskim.
 
Ostatnie ognisko HPAI nr 312  stwierdzono również 11 maja w gospodarstwie, w którym utrzymywano 40 kur niosek. Gospodarstwo jest zlokalizowane w miejscowości Dębe Kolonia w gminie Opatówek w powiecie kaliskim w woj. wielkopolskim.
 
4 ogniska grypy ptaków wystąpiły w woj. mazowieckim, a 2 w woj. wielkopolskim. 
 
W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, wdrożono wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia grypy ptaków, zgodnie z prawodawstwem krajowym i unijnym.
 
Do uśpienia i do utylizacji trafiło 266 624 sztuk drobiu, a wokół ferm wyznaczono obszary zapowietrzone i zagrożone.
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA