HPAI. Białoruś zaostrza ograniczenia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
05-01-2021,10:15 Aktualizacja: 05-01-2021,10:12
A A A
Służby weterynaryjne informują, że Republika Białorusi rozszerza ograniczenia, które są związane z wystąpieniem ptasiej grypy (HPAI) w Polsce. Restrykcje dotyczą woj. zachodniopomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.
 
Departament Nadzoru Weterynaryjnego i Spożywczego Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Republiki Białorusi na swojej stronie internetowej zamieścił informację o wprowadzeniu dodatkowych restrykcji wynikających z HPAI w Polsce.
 
Ograniczenia obowiązują od 25 grudnia 2020 r. i dotyczą tymczasowego zakazu wwozu na terytorium Białorusi z woj. zachodniopomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego żywego drobiu, jaj wylęgowych i konsumpcyjnych, mięsa drobiowego, jaj w proszku, melanżu, albuminy i innych produktów spożywczych przetwórstwa jaj kurzych.
 
ceny drobiu, żywiec drobiowy, indyki, kurczęta, tuszki, brojlery, eksport, import, Polska

Ceny niemal wszystkich gatunków drobiu wzrosły

Żywiec drobiowy w Polsce w trzecim tygodniu grudnia odnotował wzrost. Wyjątek stanowią kaczki brojlery, które w ciągu tygodnia potaniały o 1 gr za kg.    Zakłady drobiarskie w Polsce w dniach 14-20 grudnia 2020 r. kupowały kurczęta...
 
Restrykcje dotyczą również wwozu puchu i pierza, nie poddanych obróbce (dezynfekcji) trofeów myśliwskich dzikich zwierząt (ptactwa), pasz i dodatków paszowych pochodzenia zwierzęcego, w tym z drobiu i ryb (z wyjątkiem mączki rybnej, mączki z ssaków morskich, skorupiaków i bezkręgowców; dodatków do karm oraz poddanych obróbce termicznej gotowych karm dla kotów, psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt akwariowych i terrariowych).
 
Czasowym ograniczeniem objęto także nieprzeznaczone do spożycia surowce pochodzenia zwierzęcego, przeznaczone do produkcji karm dla zwierząt domowych i futerkowych, pasze i dodatki paszowe pochodzenia roślinnego z wyjątkiem dodatków do karm oraz gotowych karm dla kotów i psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt akwariowych i terrariowych.
 
Jednocześnie wszystkie wydane wcześniej pozwolenia na wwóz wyżej wymienionych towarów na terytorium Białorusi z woj. zachodniopomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego zostały anulowane.
 
Towary podlegające kontroli weterynaryjnej, które wyjechały do Białorusi do 24 grudnia 2020 r. włącznie zostały przyjęte w trybie zwykłym.
 
Główny lekarz weterynarii informuje, że ograniczenia nie dotyczą poddanej obróbce termicznej śruty do produkcji mieszanek paszowych dla zwierząt oraz mieszanek paszowych, przeznaczonych dla cennych gatunków ryb.
 
Restrykcje importowe obejmujące różne zakresy towarów nadal obowiązują dla woj. wielkopolskiego, lubelskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego, opolskiego, łódzkiego, śląskiego i lubuskiego, pomorskiego oraz mazowieckiego.
  
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA