Hodowcy drobiu powinni uważać. Z ptasią grypą nie ma żartów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-11-2016,8:50 Aktualizacja: 09-11-2016,10:43
A A A

Hodowcy zobowiązani są stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa - zaznaczyło ministerstwo rolnictwa. Z podobnym zaleceniem wystąpił wojewoda zachodniopomorski.

Wirusa ptasiej grypy H5N8 potwierdzono w stadzie padłych dzikich ptaków, które w ubiegłym tygodniu znaleziono w Lubczynie nad Jeziorem Dąbie - wynika z informacji służb prasowych zachodniopomorskiego wojewody.

ptasia grypa, wirus H5N8, GIW

Wysoce zjadliwa grypa ptaków atakuje

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8, którą wykryto u dzikich ptaków na terytorium Polski.   Wirusa grypy ptaków podtypu H5N8 potwierdzono w...

Resort rolnictwa zorganizował spotkanie z udziałem wojewódzkich lekarzy weterynarii, zorganizowanym w związku z potwierdzeniem wystąpienia choroby u dzikich ptaków w województwie zachodniopomorskim.

Wiceminister Ewa Lech zapewniła, że pojawienie się wirusa u ptaków dzikich nie powoduje utraty statusu państwa wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. - Najważniejsze zadanie to zabezpieczenie gospodarstw przed przeniesieniem wirusa. Pojawienie się wirusa w gospodarstwie będzie skutkowało reperkusjami w handlu. Wirus stwierdzony u ptaków dzikich takich reperkusji nie powoduje. Podejmujemy działania i uczulamy rolników, aby przestrzegali zasad bioasekuracji - m.in. zabezpieczali paszę i utrzymywali drób w zamknięciu - powiedziała polityk.  

Główny Inspektor Weterynarii przekazał zalecenia obowiązujące posiadaczy gospodarstw rolnych szczególnie na terenie trzech powiatów: szczecińskiego, goleniowskiego i polickiego.

Wszyscy hodowcy drobiu zwłaszcza posiadający gospodarstwa położone w pobliżu zbiorników wodnych powinni zachowywać ostrożność i stosować środki minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa. Należy zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich, nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany, a także stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne - głosi zalecenie.
ptasia grypa, wysoko zjadliwa ptasia grypa podtypu H5N1, francja

Ptasia grypa nie daje o sobie zapomnieć

We Francji potwierdzono dwa nowe przypadki wysoce zjadliwej ptasiej grypy podtypu H5N1. Zakażenia wykryto dzięki zwiększonym działaniom służb monitorujących chorobę. Pierwsze ognisko stwierdzono w gospodarstwie hodowlanym drobiu wodnego w...

Hodowcy powinni także szybko poinformować lekarzy weterynarii lub wójta, burmistrza, lub prezydenta miasta o podejrzeniach wystąpienia choroby zakaźnej drobiu.

Ptasia grypa to choroba wirusowa, stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków, zarówno dzikich, wolnożyjących, jak i drobiu hodowanego przez ludzi.

Pod pojęciem ptasiej grypy kryją się różne podtypy wirusów różniące się zjadliwością, zakaźnością oraz możliwości przeniesienia na ludzi. U ptaków padłych w Lubczynie stwierdzono podtyp wirusa H5N8k, który należy do szczepów zjadliwych, ale stwarza niewielkie zagrożenie dla człowieka.

Przypadki infekcji u ludzi notowano głównie przy podtypach H5N1 oraz H7N9 - człowiek może tymi podtypami wirusa zakazić się od zwierząt bowiem nie zanotowano przeniesienia z człowieka na człowieka.

Według Krzysztofa Kozłowskiego, wojewody zachodniopomorskiego należy zachować szczególną ostrożność i unikać kontaktu z dzikimi ptakami. Nie wolno także dotykać znalezionych padłych ptaków i należy niezwłocznie poinformować o takich przypadkach służby weterynaryjne.

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych | Hodowla i chów gęsi | Sygnały brojlerów

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA